14 kandydatów na prezydenta debatowało o Warszawie

Czternastu kandydatów na prezydenta stolicy, w tym dwie kobiety, w piątkowy wieczór w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w Warszawie weźmie udział w debacie, której przewidywany czas to 90 minut. Początek debaty i start relacji na żywo na rp.pl o godzinie 20:30.

Aktualizacja: 13.10.2018 07:09 Publikacja: 12.10.2018 00:01

Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy Ze stołecznym samorządem związany jest od 12 lat. - 12 lat nie starcza, żeby poznać wszystko, a oni przyjdą i w ciągu 5 lat mają zmienić to miasto? - mówił niedawno, nawiązując do propozycji głównych kontrkandydatów. Według niego większość obietnic jego rywali "trzeba po prostu nazwać kłamstwami". Od pięciu lat pełni funkcję burmistrza dzielnicy Targówek, wcześniej był wiceburmistrzem.

Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski

22:03

Na tym kończymy naszą relację z debaty.

22:02

Paweł Tanajno: Patryk Jaki nie zostanie prezydentem stolicy ani w pierwszej, ani w drugiej turze. Nie wygra. Nie lękajcie się, nie musicie głosować na Rafała Trzaskowskiego. Zagłosujcie na Pawła Tanajno.

22:01

Jacek Wojciechowicz: Obecna kampania opiera się głównie na straszeniu i kłamliwych propozycjach, których liderami są PO i PiS. Od trzech lat PO rządzi w Warszawie i w żaden sposób nie potrafiła powstrzymać PiS-u. Dajcie czerwoną kartkę PiS-owi i żółtą PO.

22:00

Piotr Ikonowicz: Na naszych listach są kierowcy autobusów, motorniczy tramwajów, pielęgniarki, nauczyciele. To są ci ludzie, których decyzje Rady Warszawy będą dotyczyć. Niezależnie od tego czy mnie wybierzecie będę walczył z krzywdami.

22:00

Rafał Trzaskowski: Warszawa zasługuje na poważne traktowanie, na wiarygodność, na stabilność, na przewidywalność. te wybory są o tym: czy Warszawa będzie, europejska, otwarta, czy będzie patrzeć w przód.

21:59

Marek Jakubiak: Szanowni sąsiedzi. Warszawa musi być taka, aby każdy chciał w niej mieszkać. Po drugie: Warszawa musi być prowadzona przez dobrego menadżera.

21:59

Patryk Jaki: Chcę zaproponować pięć impulsów rozwojowych, które zrealizuje dzięki gwarancjom rządowym.

21:58

Jan Śpiewak: W Warszawie brakuje gospodarza. Chcę zostać prezydentem Warszawy, bo kocham moje miasto i wiem jak o nie zadbać. W nachodzących wyborach zagłosujcie sercem na kandydatów komitetu

21:57

Jakub Stefaniak: Chciałem państwu podziękować za to, że wysłuchaliście mojego programu. Wygra tylko jeden, ale myślę, że niezależnie od tego kim on będzie będziemy współpracować.

21:56

Janusz Korwin-Mikke: Czy pani Hanna Gronkiewicz-Waltzowa zatrzymałaby na trzy godziny ruch pociągów na linii Warszawa-Poznań aby puścić maraton? A 50 tys. kierowców tkwiło w korkach.

21:55

Jan Potocki: Chcę podziękować panu Jakiemu i panu Trzaskowskiemu za reklamowanie naszego programu II RP. 

21:54

Zakończyła się ostatnia runda pytań. Teraz kandydaci mają 30 sekund na wolną wypowiedź. Czas ten - na ripostę - wykorzystali już Andrzej Rozenek i Krystyna Krzekotowska.

21:53

Patryk Jaki: Za dużo jest korupcji i arogancji, za dużo mówienia o sprawach pobocznych zamiast o sprawach kluczowych.

21:52

Rafał Trzaskowski: W Warszawie nie wszystko było idealne, na pewno w Warszawie było za dużo pośpiechu. Jeśli zostanę prezydentem i jeśli przyjdą do mnie ruchy miejskie, to będę z nimi rozmawiał.

21:51

Paweł Tanajno: Za dużo jest w nas wiary w polityków i kandydatów na prezydenta Warszawy.

21:50

Andrzej Rozenek: Za dużo pieniędzy wypływa z budżetu Warszawy. Na pewno ucieka dużo pieniędzy z dymem. Ale na pewno najwięcej jest cwaniactwa.

21:49

Jacek Wojciechowicz: W Warszawie jest za dużo cynicznego, partyjnego kunktatorstwa.

21:48

Krystyna Krzekotowska: Za dużo jest kandydatów na prezydenta Warszawy. Jak wygram i wygra mój program pięć praw dla Warszawy wszystkiego będzie w sam raz.

21:47

Jan Śpiewak: W Warszawie jest za dużo korupcji i za dużo ludzkiej krzywdy. Deklaruję, że nie oddam ani jednego metra kwadratowego warszawskich gruntów.

21:46

Marek Jakubiak: Miasto powinno mieć audyt.

21:46

Jakub Stefaniak: Ja myślę, że za dużo jest czasami gadania, a za mało roboty - i to trzeba zmienić. Uważam, że powinniśmy dać więcej kompetencji ludziom.

21:45

Justyna Glusman: Za dużo smogu, zanieczyszczenia powietrza. Za dużo osiedli budowanych bez planowania przestrzennego.

21:44

Janusz Korwin-Mikke: W Warszawie najwięcej jest korupcji, jak w każdym samorządzie.

21:43

Sławomir Antonik: Za dużo jest wojny polsko-polskiej. Za dużo jest liderów. Jest wielu komitetów z dołu, ale nie potrafiliśmy się dogadać. To pokazuje jak bardzo jesteśmy podzieleni.

21:43

Szóste pytanie: Czego jest za dużo w Warszawie?

21:42

 

21:41

Jakub Stefaniak: Nie odpowiem na to pytanie, bo ja mam słuchać. Trzeba słuchać potrzeb.

21:41

Rafał Trzaskowski: Dzięki temu co zrobiono w Warszawie można się skupić na jakości życia. Potrzebujemy więcej zieleni, więcej szkół, więcej domów opieki dla seniorów. Więcej ławek i pilotażowy program budowania wind.

21:40

Marek Jakubiak: W Warszawie jest za mało rozsądku.

21:39

Debatę na gorąco komentuje Michał Kolanko.

 

21:38

Piotr Ikonowicz: Za mało jest w Warszawie uczciwości.

21:36

Janusz Korwin-Mikke: Za mało jest w Warszawie rozsądku i troski o dobro publiczne.

21:35

Andrzej Rozenek ripostuje: Jest pan PiS-owcem, a nie kandydatem bezpartyjnym.

21:34

Patryk Jaki: Za mało jest żłobków i przedszkoli, świetlic, za mało parków i miejsc zielonych, za mało jest linii metra, za mało jest obiektów sportowych, linii tramwajowych. Za mało w tej chwili jest dyskusji o sprawach merytorycznych, a za dużo dyskusji o PiS-ie i dlatego potrzebujemy bezpartyjnego prezydenta.

21:34

Krystyna Krzekotowska: Za mało jest w Warszawie miłości do bliźniego. Dumni warszawiacy nie pozwólcie na mowę nienawiści.

21:33

Sławomir Antonik: W Warszawie zaczyna brakować ludziom serca. Trzeba po prostu słuchać ludzi.

21:31

Jan Śpiewak: Za mało terenów zielonych, szkół, mieszkań socjalnych, wizji i myślenia o tym co będzie za 10-20 lat. Za mało też ławek, toalet publicznych. Za mało pomocy dla chorych, niepełnosprawnych.

21:30

Jan Potocki: Pieniędzy jest dosyć w Warszawie - wystarczy sięgnąć do kieszeni Niemiec, po reparacje wojenne.

21:30

A tymczasem Jaki - tak jak zapowiedział - wrzucił na Facebook materiał o tym, jak Trzaskowski walczył ze smogiem.

 

21:29

Jacek Wojciechowicz: W Warszawie brakuje profesjonalnego myślenia o Warszawie. Brakuje go także wśród kandydatów. Słyszę obietnice, nie słyszę skąd na to wziąć środki.

21:28

Justyna Glusman: Władze Warszawy nie adresują realnych problemów życia społecznego warszawiaków. W Warszawie tylko 14 proc. dzieci ma szanse na publiczny żłobek. Jest za mało przedszkoli, za mało szkół, za mało kanalizacji.

21:27

Andrzej Rozenek: Za mało jest polityki społecznej, wsparcia dla seniorów. Warszawa to ogniska gruźlicy na Pradze, wszawica w szkołach, pluskwy i plaga szczurów.

21:27

Piąte pytanie: Czego w Warszawie jest za mało?

21:26

Marek Jakubiak: Skąd takie pytanie? Kto chce podzielić warszawiaków? Tu jest 1,703 warszawiaków. Po co na ten temat dyskutować?

21:25

Patryk Jaki: Mój konkurent mówi, że dla niego warszawiakami są tylko ci, którzy płacą podatki od początku - od początku życia jak rozumiem. Ja chcę Warszawy naprawdę dla wszystkich. Warszawa jest właśnie dlatego wyjątkowa - tu każdego dnia ktoś musi wysiąść z pociągu i zostać warszawiakiem.

21:24

Justyna Glusmam: Chcemy łączyć warszawiaków wokół ich realnych problemów, a nie dzielić wojenką partyjną.

21:23

Andrzej Rozenek: Dzielenie warszawiaków na tych, którzy są rodowici i przyjezdni są bez sensu. Każdy jest równy. Każdy kto przyjeżdża do Warszawy zasługuje na szacunek. Swój program będę kierował do wszystkich, ale przede wszystkim do wszystkich grup wykluczonych.

21:22

Rafał Trzaskowski: Warszawa dla wszystkich, niezależnie od tego gdzie się urodzili. Ważna jest wiarygodność: jeśli mówimy, że trzeba płacić podatki, to trzeba płacić podatki od początku. A mój konkurent Patryk Jaki płaci je tu dopiero od roku.

21:21

Piotr Ikonowicz: Na to morze ruin, które było po wojnie, przyszli ludzie, którzy byli bohaterami. I oni tę warszawskość zbudowali przez odbudowę Warszawy.

21:20

Janusz Korwin-Mikke: Kolejne idiotyczne pytanie reżimowej telewizji. Czy kierowca jest z Warszawy, czy spoza Warszawy jest tak samo gnębiony. Jak takie pytanie w ogóle można zadać?

21:19

Jan Potocki: Rodowitych warszawiaków jest może dzisiaj 100 tysięcy, a może nawet jest mniej. Chcę jeszcze wrócić do tematu smogu. Trzeba uruchomić w Warszawie geotermię. Największe złoża znajdują się w Otwocku.

21:18

Jan Śpiewak: Nie dzielę warszawiaków na "słoików" i rdzennych mieszkańców. Mieszkańcem Warszawy jest każdy kto kocha to miasto i płaci tu podatki. Chcemy zachęcić ich rozbudowując Kartę Warszawiaka o kolejne zniżki.

21:17

Jakub Stefaniak: Za dużo mamy dzielenia Polaków na lepszych, na gorszych, na tych z Warszawy i na tych nie z Warszawy. Wszyscy czujmy się warszawiakami. Płaćmy tu podatki.

21:16

Krystyna Krzekotowska: Mieszkańcy uważajcie, nie pozwólcie się oszukiwać. Kieruje swój program zarówno dla przedsiębiorczych, jak i dla słabszych. 

21:15

Paweł Tanajno: Mieszkam w dzielnicy Mokotów ze "słoikami". Ale nie przypominają Patryka Jakiego, nie mieli protektora politycznego w postaci tatusia Ziobro. I tak, dla nich Warszawa jest tym samym co dla mnie - miejscem gdzie ciężko pracujemy.

21:14

Czwarte pytanie: Do kogo kierują państwo swój program wyborczy, czy do warszawiaków, czy do obywateli miasta, którzy urodzili się poza stolicą?

21:13

 

21:12

Patryk Jaki: W pierwszym roku urzędowania wymienię wszystkie miejskie kopciuchy, przystąpię do tworzenia nowej polityki przestrzennej Warszawy, by rozładować korki przystąpię do budowania trzeciej linii metra.

21:11

Jakub Stefaniak: Tylko pieniędzmi możemy walczyć ze smogiem. W Warszawie - 12 tys. pieców do wymiany. Wiemy doskonale, że bezpłatna komunikacja rozwiąże ten problem, ludzie przesiądą się do autobusów, tramwajów.

21:10

Sławomir Antonik: Trzeba zatrzymać ruch samochodowy pod miastem.

21:07

Jan Śpiewak: Mamy tragiczną sytuację jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Warszawie, ale to wynik rządów PO. Trzeba zlikwidować piece węglowe i chronić tereny zielone, a także zatrzymać samochody z przedmieść.

 

21:06

Justyna Glusman: Źródłem smogu w Warszawie są piece na węgiel i korki. Ma sens budowa parkingów na obrzeżach miasta.

21:05

Rafał Trzaskowski: Wiele się w Warszawie działo, żeby walczyć ze smogiem. Musimy postawić na transport miejski, zwłaszcza niskoemisyjny, jak najwięcej zieleni - bo ona absorbuje smog. Ale myśmy przygotowali w parlamencie ustawę antysmogową - i rząd PiS-u wyrzucił ją do kosza.

21:04

Janusz Korwin-Mikke: Walka ze smogiem wymyślona po to, aby zmusić ludzi biednych do palenia gazem. W Warszawie żadnego smogu nie ma.

21:03

Paweł Tanajno: Jak pozbyć się smogu? Odkorkować Warszawę. Odkorkować Warszawę mogą informatycy. Informatyka może pomóc w walce z korkami.

21:03

Andrzej Rozenek mówi m.in. o ograniczeniu smogu w szkołach.

21:02

Trzecie pytanie: jak kandydaci poradzą sobie z problemem smogu?

21:01

Rafał Trzaskowski: Warszawa dla wszystkich, obowiązkiem członka opozycji jest stanie przy wszystkich mniejszościach. Będę na Paradzie Równości. Bardzo chciałbym być na Marszu Niepodległości z dziećmi, tylko chcę jasnej deklaracji władzy, że nie będzie miejsca na faszyzm. Nie dziwię się, że Jaki wstydzi się, że jest w swojej partii.

 

21:00

Janusz Korwin-Mikke: W ogóle nie dopuszczę, by w centrum Warszawy odbywały się demonstracje czy maratony. Nie dopuszczę ani do marszu homoseksualistów, ani heteroseksualistów, ani onanistów, ani zoofilów.

20:59

Piotr Ikonowicz: Nie można pozwolić na faszystowskie demonstracje.

20:58

Jan Śpiewak: Wierzę, że Warszawa może być miastem, w którym szanujemy siebie i respektujemy swoje prawa. Dlatego absolutnie zgodzę się i na Marsz Równości i na Marsz Niepodległości. Ale nie pozwolę na łamanie prawa.

20:57

Andrzej Rozenek: Oczywiście obejmę patronatem Marsz Równości, a nawet stanę na jego czele. Dla Warszawy jest bardzo ważne, aby polityka równościowa była jednym z fundamentów tego co się w XXI-wiecznym mieście dzieje. Chcę powiedzieć, że na stanowisku pozostanie pani Ewa Gawor.

20:56

Patryk Jaki: Będę hołdował zasadzie wolności. Dlatego manifestować w Warszawie będą mogli wszyscy. Warszawa musi być światowym symbolem wolności.

20:55

Krystyna Krzekotowska: Będę na tego typu wydarzeniach zawsze z obywatelami i przy obywatelach. My jesteśmy sługami. Wstańmy dumni warszawiacy.

20:54

Paweł Tanajno: Chciałbym, aby powiedzieć o ważnych problemach - o tym, że warszawiacy umierają w korkach. Nie chcę odpowiadać na to pytanie (o Marsz Równości i marsze narodowców). Warszawiacy zasługują na poważne tematy, bo warszawiacy są najlepsi.

20:54

Jacek Wojciechowicz: Marsz równości - tak. Natomiast co do marszy, które niosą ze sobą treści faszystowskie, to oczywiście trzeba się temu zdecydowanie przeciwstawiać.

20:53

Jakub Stefaniak: Jeśli chodzi o te dwa marsze one być może budzą kontrowersje, bo odbywa się w gorącym czasie kampanii. Jeśli Warszawa ma być dla wszystkich to nie możemy nikomu zabraniać marszów - pod warunkiem, że nie zmuszamy nikogo, i wszystko jest w granicach prawa.

20:52

Jan Potocki: Ja nie chcę ingerować w upodobania innych. Każdy obywatel ma prawo wyjść i demonstrować to co chce.

20:51

Sławomir Antonik: Oczywiście, że się znajdzie. Ale wszystko musi przebiegać zgodnie z prawem.

20:50

Drugie pytanie: Parada Równości i marsz środowisk narodowych - czy w Warszawie znajdzie się miejsce na te oba wydarzenia?

20:49

 

20:48

Janusz Korwin-Mikke: Skupię się na kierowcach, pani Gronkiewicz-Waltz postanowiła wyrzucić kierowców. Cały czas chodzi o wyrzucenie kierowców. Otóż samochodami jeżdżą ludzie, którzy ciężko pracują i tych ludzi się gnębi na korzyść urzędników, którzy jeżdżą autobusami.

20:47

Marek Jakubiak: Nie można ocenić działalności Gronkiewicz-Waltz po prostu, 45 sekund to za mało. Kojarzy mi się ta władza z mafią zbudowaną na jej podwórku.

20:46

Piotr Ikonowicz: W szkołach na Pradze nadal nie dopłaca się do zajęć dodatkowych. W Śródmieściu się dopłaca. Dopłaca się zamożnym, a biednych się gnębi.

20:44

Paweł Tanajno: Bardzo wszystkich boli postawa partii PiS i kandydata Patryka Jakiego, który chcąc odsunąć mafijny układ z Warszawy jednocześnie szantażuje warszawiaków. Patryk: Rząd nie ma swoich pieniędzy, ma pieniądze, które ukradł wcześniej w podatkach.

20:43

Andrzej Rozenek: To lewica myśli o ludziach, lewica robi zmiany korzystne dla ludzi. A potem przychodzi prawica i wszystko psuje.

20:42

Patryk Jaki: Warszawa się rozwijała siłą mieszkańców. Chcę zaproponować nową jakość. Tu jest moja rezygnacja z członkostwa w partii, do której należę - SP. I mam tu rezygnację dla Rafała Trzaskowskiego. To jest prawdziwy test na wiarygodność w polityce.

20:41

Tempo debaty z udziałem 14 kandydatów jest bardzo szybkie. Być może za szybkie.

 

20:41

Jakub Stefaniak: Trzeba inwestować w infrastrukturę, ale też pomyśleć o tym, by zachęcić mieszkańców, żeby płacili w Warszawie podatki. Chcielibyśmy im zaoferować bezpłatną komunikację miejską.

20:41

Rafał Trzaskowski: Jak większość warszawiaków oceniam te 12 lat pozytywnie. W tej chwili trzeba przełożyć wajchę i skupić się na tym, aby Warszawa była lepszym miejscem do mieszkania.

20:40

Jan Śpiewak: Gdyby Reymont pisał dziś "Ziemię obiecaną" umieściłby ją w Warszawie. Teraz jest czas na inwestowanie w jakość życia mieszkańców, załatwienie sprawy smogu, inwestowanie w ludzi.

20:39

Justyna Glusman: Będziemy się koncentrować na żłobkach, przedszkolach, infrastrukturze społecznej.

20:38

Jacek Wojciechowicz: Nigdy w Warszawie nie zbudowano tylu obiektów, co w tych trzech kadencjach. Zorganizowaliśmy Euro 2012, świetną komunikację.

20:37

Jan Potocki: Przez te lata nic nie zostało zrobione. Mamy dziką reprywatyzację, trzeba ją zakończyć. Jest komisja, która jest w Sejmie, ale gdzie są jej efekty?

20:36

Pierwsze pytanie o podsumowanie ostatnich 12 lat w ratuszu i o to jaką politykę będą prowadzić kandydaci po wygraniu wyborów.

20:33

Liczba kandydatów i wygląd studio budzi u wielu internautów pewne jednoznaczne skojarzenie.

 

20:32

A tuż przed debatą w TVN24 o swoich trzech kadencjach w Warszawie opowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

20:31

Rozpoczyna się debata warszawska.

20:02

 

19:55

- Ja jestem na tę debatę przygotowany, w bardzo dobrej formie - zapewnił Trzaskowski.

19:53

Kilkadziesiąt minut po Jakim do siedziby TVP przybył Rafał Trzaskowski. - Czy nie boi się pan Patryka Jakiego? - pytał Trzaskowskiego jeden z dziennikarzy. - Ja się nikogo nie boję. Wygra Warszawa (hasło wyborcze Trzaskowskiego - red.) - odparł kandydat PO na prezydenta Warszawy.

19:50

Atmosfera robi się coraz bardziej gorąca.

 

19:37

- Wiadomo, że trochę stresu jest, ale jesteśmy silnie przekonani co do naszych argumentów - mówił po wejściu do siedziby TAI Jaki.

19:34

- Podchodzę z dużą pokorą także do innych kandydatów, jest ich ponad dziesięciu, mają ciekawe propozycje reklamowe, także ja bym ich nie lekceważył - mówił Patryk Jaki pytany o to, czy debata będzie starciem Patryk Jaki-Rafał Trzaskowski.

19:33

W siedzibie TVP, gdzie odbędzie się debata, pojawiają się już jej uczestnicy.

 

19:25

Za ok. godzinę rozpocznie się debata kandydatów na prezydenta Warszawy.

 

Przed debatą:

Debatę kandydatów na prezydenta Warszawy 2018 poprowadzi trójka dziennikarzy: Edyta Lewandowska z TVP Info, Piotr Witwicki z Polsat News i Igor Sokołowski (TVN24).

Udział w debacie potwierdzili wszyscy kandydaci na następcę Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowisku prezydenta Warszawy. O urząd w wyborach, która pierwsza tura odbędzie się w niedzielę 21 października, rywalizować będzie 12 kandydatów oraz 2 kandydatki:

Sławomir Antonik (Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy)

Justyna Glusman (KWW Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie)

Piotr Ikonowicz (KWW Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza)

Patryk Jaki (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Marek Jakubiak (KWW Kukiz'15)

Janusz Korwin-Mikke (KWW Wolność w Samorządzie)

Krystyna Krzekotowska (KW Światowego Kongresu Polaków)

Jan Zbigniew Potocki (KW II Rzeczpospolita Polska)

Andrzej Rozenek (KWW SLD Lewica Razem)

Jakub Stefaniak (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

Jan Śpiewak (KWW Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa)

Paweł Tanajno (KWW Odkorkujemy Warszawę, RIGCz, Tanajno, Hawajska+)

Rafał Trzaskowski (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska)

Jacek Wojciechowicz (KWW Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa)

puste 2

Sondaże przedwyborcze

Według badań opinii publicznej wybory na prezydenta Warszawy mają dwóch zdecydowanych faworytów - Rafała Trzaskowskiego, wystawionego przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, oraz Patryka Jakiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy. Choć początkowo w sondażach górował ten pierwszy, z czasem w części z nich zaczął wygrywać obecny wiceminister sprawiedliwości.

W ostatnim sondażu wykonanym przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej", którego wyniki opublikowaliśmy 28 września, największe poparcie otrzymał Trzaskowski (38,2 proc.), wyprzedzając Jakiego równo o 3 punkty procentowe (35,2 proc.). Kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrałby według badania także drugą turę wyborów - w badaniu uzyskał 50,5 proc. poparcia, podczas gdy Jaki 43,4 proc. 6,1 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo oddałoby swój głos.

Pozostali kandydaci mają ogromną stratę do dwójki liderów. Według sondażu "Rzeczpospolitej" trzeci wynik w sondażu uzyskał Andrzej Rozenek, wystawiony przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, ale jego przewaga nad byłym wiceprezydentem Jackiem Wojciechowiczem czy Markiem Jakubiakiem, posłem Kukiz'15, jest niewielka. Inne sondaże na trzecim miejscu stawiają zwykle Jana Śpiewaka, radnego dzielnicy Śródmieście, popieranego przede wszystkim przez partię Razem.

Dowiedz się więcej: Sondaż: Patryk Jaki tuż za Rafałem Trzaskowskim

Kandydaci


Fotorzepa/ Jakub Mikulski

Sławomir Antonik (59 lat) - Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy

Ze stołecznym samorządem związany jest od 12 lat. - 12 lat nie starcza, żeby poznać wszystko, a oni przyjdą i w ciągu 5 lat mają zmienić to miasto? - mówił niedawno, nawiązując do propozycji głównych kontrkandydatów. Według niego większość obietnic jego rywali "trzeba po prostu nazwać kłamstwami". Od pięciu lat pełni funkcję burmistrza dzielnicy Targówek, wcześniej był wiceburmistrzem.



Fot: RDC

Justyna Glusman (44 lata) - Komitet Wyborczy Wyborców Miasto Jest Nasze - Ruchy Miejskie

Doktor nauk ekonomicznych, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i London School of Economics, obecnie wykładowczyni na SGH. Od 2008 roku działa w Stowarzyszeniu "Ochocianie". Z jego ramienia kierowała pracami komisji dialogu społecznego ds. środowiska przyrodniczego przy Biurze Ochrony Środowiska w Warszawie. Jest kandydatką jedenastu stowarzyszeń aktywistów miejskich, skupionych wokół organizacji Miasto Jest Nasze.



Foto: tv.rp.pl

Piotr Ikonowicz (62 lata) - Komitet Wyborczy Wyborców Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 do 1988 roku należał do NSZZ "Solidarność". Internowany w PRL za działalność opozycyjną, w III RP skazywany za próby blokowania eksmisji. Był posłem na Sejm II i III kadencji, a w 2000 roku kandydował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 0,22 proc. poparcia, co dało mu 10. miejsce na 12 startujących kandydatów. Siostrą Ikonowicza jest restauratorka Magdalena Gessler.



Fotorzepa/ Michał Kolanko

Patryk Jaki (33 lata) - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Do Sejmu dostał się w 2011 roku - uzyskał niecałe 9 tys. głosów, ale cztery lata później już ponad trzy razy tyle. W 2015 roku został wiceministrem sprawiedliwości, odpowiedzialnym m.in. za Służbę Więzienną, w której przeprowadził pierwszą poważną reformę w III RP. Od 2017 roku przewodniczący sejmowej komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie. Jest jednym z autorów nowelizacji ustawy o IPN, która na początku 2018 roku wywołała konflikt dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" jako pierwszą decyzję, po wybraniu na prezydenta Warszawy, zapowiedział budowę dwóch nowych linii metra, a drugą - budowę 50 nowych żłobków i przedszkoli.



Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Marek Jakubiak (59 lat) - Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15

Ma wykształcenie średnie, jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Lotniczych w Dęblinie. Wojsko opuścił w 1991 roku ze stopniem starszego chorążego. Po odejściu z armii zaczął realizować się w biznesie. Najpierw prowadził firmę zajmującą się montażem telewizji kablowej. W 2002 roku wykupił browar w Ciechanowie, w ciągu następnych lat rozwijając przedsiębiorstwo, które w 2014 roku produkowało już ponad 30 marek piwa. Jest jednym z twórców sukcesu piw regionalnych i prekursorem mody na nie. Działalność polityczną rozpoczął od kandydowania z powodzeniem w wyborach do Sejmu w 2015 roku z list Kukiz’15.



Fot: EP/ Fred Marvaux

Janusz Korwin-Mikke (75 lat) - Komitet Wyborczy Wyborców Wolność w Samorządzie

Z wykształcenia jest filozofem, studiował także matematykę, prawo i socjologię, ale żadnego z tych kierunków nie ukończył, w związku z udziałem w 1968 roku w protestach studenckich. Był zawodowym brydżystą, a nawet członkiem kadry narodowej. Piewca zasad wolnego rynku, które postulował m.in. już w 1981 w ramach Stronnictwa Demokratycznego. Weteran wyborów - startował w nich już ponad 20 razy, ale tylko dwukrotnie z powodzeniem - w 1991 do Sejmu - gdzie jego największym sukcesem było przegłosowanie w parlamencie uchwały lustracyjnej, która doprowadziła do upadku rządu Jana Olszewskiego i tzw. "nocnej zmiany" - oraz 23 lata później - gdy został eurodeputowanym. Z mandatu zrezygnował na początku br., zapowiadając swój trzeci start w wyborach na prezydenta Warszawy (wcześniej w 2006 i 2010 roku). Już pięciokrotnie za to ubiegał się o urząd prezydenta Polski - najlepszy wynik uzyskał przed trzema laty, gdy głos oddało na niego 3,26 procent wyborców. W programie #RZECZoPOLITYCE na rp.pl Patryka Jakiego nazwał komunistą i bandytą, a Rafała Trzaskowskiego "w życiu nie widział".



Fotorzepa/ Robert Gardziński

Krystyna Krzekotowska (76 lat) - Komitet Wyborczy Światowego Kongresu Polaków

Jedna z dwóch kobiet, ubiegających się o urząd, z którego odchodzi Hanna Gronkiewicz-Waltz, to absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym uzyskała zarówno tytuł magistra i doktora nauk prawnych. Przez wiele lat była radcą prawnym, obecnie wykłada w katedrze Prawa Cywilnego na uczelni Łazarskiego oraz na szkołach wyższych w Niemczech. Specjalizuje się w dziedzinie prawa mieszkaniowego.Jak deklaruje, jej pasją jest poprawa warunków mieszkaniowych rodzin przez rozwój budownictwa i rewitalizację osiedli mieszkaniowych przy wykorzystaniu funduszy europejskich, z udziałem wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. - Chce kandydować na prezydenta Warszawy, ponieważ nie chcę, aby kolejny raz warszawiacy byli skazani na wybór między pomiędzy PiS-em a Platformą Obywatelską - mówi.



Foto: materiały wyborcze KWIIRP

Jan Zbigniew Potocki (63 lata) - Komitet Wyborczy II Rzeczpospolita Polska

Polski biznesmen zamieszkały w Piasecznie, działający głównie w Niemczech i innych państwach Unii Europejskiej. Po śmierci w 2009 roku Juliusza Nowiny-Sokolnickiego ogłosił się jego następcą oraz Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zdaniem konstytucja z 1997 roku została przyjęta nielegalnie (ponieważ do urn nie poszło ponad 50 proc. obywateli), w związku z czym obowiązuje ta z 1935 roku. A Polska jest w stanie wojny z Niemcami.



Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Andrzej Rozenek (49 lat) - Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem

Jeden z dwóch kandydatów na prezydenta stolicy, który nie ma wykształcenia wyższego. Był dziennikarzem i wicenaczelnym tygodnika "Nie" oraz członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i SLD. Największy polityczny sukces odniósł jednak w 2011 roku w Ruchu Palikota, zdobywając mandat poselski. O reelekcję się nie ubiegał. W wyborach zastąpił Andrzeja Celińskiego, który był pierwszym kandydatem SLD, ale partia cofnęła mu rekomendację po publikacji przez niego wulgarnych wpisów na Facebooku pod adresem Jana Śpiewaka.



Foto: tv.rp.pl

Jakub Stefaniak (37 lat) - Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

Dziennikarz, od 2003 roku związany z TVP Lublin, później pracował także w telewizji Puls i TVP Info. W 2015 roku porzucił zawód i objął funkcję rzecznika prasowego Polskiego Stronnictwa Ludowego.



Foto: tv.rp.pl

Jan Śpiewak (31 lat) - Komitet Wyborczy Wyborców Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa

Jego ojcem jest Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, a matką Helena Datner-Śpiewak, członkini Rady Naukowej ŻIH i była przewodnicząca stołecznej Gminy Wyznaniowej. Pracował w sztabie Hanny Gronkiewicz-Waltz przy wyborach w 2006 roku, cztery lata później pomagał już jej rywalowi Czesławowi Bieleckiemu. Znany aktywista miejski, były działacz Miasto Jest Nasze, z którego odszedł po konflikcie z władzami stowarzyszenia. Jest jedną z osób, które nagłośniły aferę reprywatyzacyjną. Bezpartyjny radny dzielnicy Śródmieście. W wyborach wystawiony przez koalicję partii Razem, Zielonych, własnego ruchu miejskiego Wolne Miasto Warszawa oraz Inicjatywy Polskiej. Ta ostatnia później wycofała się z koalicji i poparła Rafała Trzaskowskiego.



Foto: materiały prasowe

Paweł Tanajno (42 lata) - Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujemy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+

Kandydat na prezydenta Polski w wyborach w 2015 - zajął wówczas ostatnie 11. miejsce, zbierając w całej Polsce niecałe 30 tys. głosów, co stanowiło 0,2 proc. Później bez powodzenia startował z list Kukiz'15 do Sejmu. Reklamuje się hasłem "Poważni już byli. Czas na niepoważnych". Tanajno twierdzi, że zlikwiduje w Warszawie korki. Chce, by darmową pizzę mieszkańcom stolicy rozwozili urzędnicy.



Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Rafał Trzaskowski (46 lat) - Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Były eurodeputowany z list Platformy Obywatelskiej, szef sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2010 roku. Trzy lata później został ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska, ale na stanowisku pozostawał niecały rok. Później został wiceministrem spraw zagranicznych. W 2015 roku z powodzeniem startował do Sejmu, jako lider listy PO w Krakowie. Jest wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. W wyborach wystawiony przez koalicję Platformy i Nowoczesnej, która wcześniej zapowiadała samodzielny start własnego kandydata - Pawła Rabieja. Później wycofała się z tego, a Rabiej został kandydatem na wiceprezydenta.



Fotorzepa/ Piotr Nowak

Jacek Wojciechowicz (55 lat) - Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa

Samorządowiec od 1990 roku (zaczynał od urzędu wiceprezydenta Raciborza). W 2001 roku kandydował do Sejmu z list PO, ale nie zdobył mandatu. Do parlamentu dostał się, gdy z posłowania zrezygnował Zbigniew Chrzanowski - Wojciechowicz zajął jego miejsce w 2004 roku. Rok później uzyskał już mandat w tradycyjny sposób. W 2006 roku został wiceprezydentem Warszawy i funkcję tę pełnił niemal przez 10 lat. Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała go jako jednego z odpowiedzialnych za aferę reprywatyzacyjną.


Polityka
Sikorski pytany o polskich żołnierzy na Ukrainie mówi o „naszym obowiązku w NATO”
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Polityka
Partia Razem zakończyła postępowanie dyscyplinarne ws. Pauliny Matysiak. Jest decyzja
Polityka
Sondaż: Wyborcy PiS murem za Mateuszem Morawieckim. Rządy Donalda Tuska przekonały 3 proc. z nich
Polityka
Dariusz Wieczorek o sygnalistce: Każda nieprawidłowość będzie wyjaśniona
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Polityka
Wiceminister: W Ministerstwie Rolnictwa pracuje za dużo osób. Dublują pracę