„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.03.2020 13:31 Publikacja: 13.03.2020 13:18
Foto: US DoD
Mimo zamknięcia granic wielu państw i wprowadzenie zakazu lotów z Europy do USA, wojsko - przynajmniej na dziś - nie zrezygnuje z ćwiczeń Defender Europe'20 w Polsce. Amerykanie planują jednak zmienić ich scenariusz. W Polsce część ćwiczeń miała odbyć się w maju.
W środę na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ćwiczenia Defender Europe'20 - to największe amerykańskie ćwiczenia związane z przerzutem wojsk Sił Lądowych USA do Europy. Organizuje je Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR), ale gospodarzem jest Polska. Manewry w Drawsku otworzył prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak, choć tego dnia premier wydał zakaz organizacji imprez masowych. W tych największych od 25 lat ćwiczenia wojsk sojuszniczych bierze udział prawie 37 tysięcy żołnierzy z 18 krajów, a 20 tysięcy zostanie przerzuconych na nasz kontynent bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych. Z polskiej strony - w ćwiczeniach biorą udział prawie 3 tysiące żołnierzy. Oprócz wojsk bezpośrednio ćwiczących, do zabezpieczenia tych ćwiczeń siły zbrojne zaangażują też swój potencjał logistyczny w łącznej liczbie niemal 10 tys. żołnierzy.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, którego wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Jakie będą zarobki w WOT w 2025 roku?
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
- Policja działa w ramach prawa - zapewnił komendant główny policji nadinspektor Marek Boroń w rozmowie z TVN24. W ten sposób odpowiedział na pytanie, dlaczego policja nie podjęła kroków, by przeciwdziałać wyjazdowi z Polski posła PiS Marcina Romanowskiego, który jest poszukiwany listem gończym.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, którego wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Jakie będą zarobki w WOT w 2025 roku?
Śledczy od początku byli przekonani, że Romanowski przebywa w Europie. Gdzie? Teraz już wiedzą, bo jego obrońca ogłosił, że rząd Węgier udzielił posłowi azylu.
Mniej obcokrajowców popełnia przestępstwa, a znaczący spadek – o jedną trzecią – dotyczy obywateli Gruzji. Skąd ten zwrot? Ci, którzy łamią prawo, częściej są deportowani.
Podczas interwencji policji w miejscowości Zielona Chocina (województwo pomorskie) śmiertelnie postrzelony został 37-letni mężczyzna.
Służby poszukujące posła PiS Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, wiedzą już, gdzie on przebywa - podał serwis wyborcza.pl. - Znamy każdy jego ruch - stwierdził informator.
Media ukraińskie opisały patologie w jednej z jednostek. Służący tam żołnierze byli bici i poniżani. Budowali też dom dowódcy. Władze w Kijowie reagują, dowódca usłyszał zarzuty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas