Reklama
Rozwiń

Pouczenia sądowe mogą być użyteczniejsze

Każdego roku w milionach orzeczeń wydanych poza rozprawą sąd nakazuje zapłatę grzywny i kosztów sądowych. Winny może wskazywać też konto.

Publikacja: 02.10.2017 17:01

Pouczenia sądowe mogą być użyteczniejsze

Foto: Fotolia

– Dlaczego sąd w pouczeniu, np. przy nakazie zapłaty, nie może wskazywać konta, na które można uiścić grzywnę czy koszty sądowe? – pyta Ministerstwo Sprawiedliwości poseł Piotr Liroy-Marzec. – Każdego roku miliony spraw kończą się orzeczeniem o kosztach sądowych, a wiele grzywną, np. za wykroczenia drogowe. Zapadają one bez obecności ukaranego, bez kontaktu z sądem. Wprawdzie podsądny dostaje listowne pouczenie o uprawnieniach i obowiązkach, ale brak w nim numerów kont sądu i terminu płatności, gdy nie jest wnoszone odwołanie. A byłoby to ułatwienie dla wszystkich – wskazuje poseł w swojej interpelacji.

Pisemny kontakt

Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia, że obowiązek uiszczenia grzywny czy np. nawiązki aktualizuje się z chwilą uprawomocnienia się wyroku i wtedy kieruje się orzeczenie do wykonania: sąd wzywa do zapłaty grzywny czy kary porządkowej w terminie 30 dni, a w razie bezskutecznego upływu terminu ściąga się ją w drodze egzekucji. „Cywilny" nakaz zapłaty doręcza się wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu oraz o skutkach niezaskarżenia nakazu. Przedwczesne byłoby wskazywanie uczestnikom postępowania numerów rachunków, na które należy wpłacić grzywnę i należności sądowe, przed stwierdzeniem wykonalności orzeczenia. Mogłoby to powodować mylne poczucie obowiązku, że wskazane należności należy uiścić bezzwłocznie.

Drętwe pouczenia

– Obecny model pouczania i wzywania do uiszczenia grzywien i należności sądowych tworzy uporządkowaną sekwencję zdarzeń gwarantujących poszanowanie praw procesowych uczestników postępowania poprzez umożliwienie wniesienia środka zaskarżenia oraz wywiązanie się z obowiązków w zakresie uiszczenia tych należności, a jednocześnie zapewnia sprawne i skuteczne ich dochodzenie i egzekwowanie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Niektórzy za, niektórzy przeciw

A co o pouczeniach sądowych sądzą praktycy sądowi ?

– Skoro ludzie mogą wybierać prezydenta i posłów, to ci sami ludzie powinni umieć ustalić samodzielnie numer rachunku bankowego, a jeżeli to zbyt wysublimowane wymaganie, to korekty wymaga nie tylko system pouczeń sądowych – mówi adwokat Andrzej Michałowski. – A przedwczesne dołączanie druków przelewów dla niewymagalnych należności może, poza wywieraniem nieuzasadnionej presji, spowodować tylko większe zamieszanie i przysporzyć więcej pracy, bo trzeba będzie zwracać dużą część omyłkowych wpłat.

Innego zdania jest adwokat Zbigniew Krüger.

– Problem z pouczeniami obrazuje sama odpowiedź ministerstwa na interpelację posła Liroya, która jest właśnie przykładem prawniczej nowomowy. Uważam, że powinniśmy wypracować standardy przyjaznej komunikacji sądów z obywatelem. Muszę przyznać, że administracja, w tym administracja skarbowa, zrobiła już w tym zakresie wielki postęp. Pisma urzędowe kierowane do obywateli zaczynają być jasne, przejrzyste i pisane zrozumiałym językiem. Niestety, w sądach nadal pouczenie często polega na skopiowaniu treści kodeksu, na dodatek zapisanych drobnym maczkiem.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

dr Tomasz Piekot, ?językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się upraszczaniem pism urzędowych sądowych

Wyobrażam sobie pouczenie w sprawie, którą poruszył poseł Liroy, następująco. Wraz z nakazem/wyrokiem powinno być dołączone przystępne pouczenie, że przysługuje od niego sprzeciw, który można wnieść do sądu lub wysłać pocztą w terminie siedmiu dni. Sprzeciw nie musi spełniać żadnych wymogów formalnych ani zawierać uzasadnienia. Wystarczy informacja, że adresat (pozwany) nie jest zadowolony z wyroku. W sprzeciwie proszę pamiętać o dacie orzeczenia i sygnaturze sprawy. Jeżeli nie chce pan/pani składać sprzeciwu, proszę uiścić grzywnę po uprawomocnieniu nakazu/wyroku, czyli w terminie 21 dni.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku