- Mimo że Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność przepisów, z których powodu przedsiębiorca przegrał sprawę cywilną o zapłatę, to nie mógł on już wznowić postępowania, żeby odzyskać swe pieniądze. Od wyroku w jego sprawie upłynęło bowiem więcej niż 5 lat i wznowienie jest niemożliwe - relacjonuje rzecznik. Wprawdzie w 2017 r. termin pięcioletni wydłużono do lat 10, ale z tej zmiany wiele osób nie mogło już skorzystać – w tym i skarżący.
W wyjątkowych sytuacjach, gdy w postępowaniu sądowym doszło do ściśle wymienionych błędów postępowania, możliwe jest jego wznowienie – czyli rozpoznanie sprawy na nowo, mimo jej prawomocnego zakończenia. Ponieważ rozwiązanie to ma charakter zupełnie wyjątkowy, przepisy wprowadzają krótkie terminy na skorzystanie z tej możliwości.
Czytaj także: 5-letni termin ograniczający wznowienie postępowania cywilnego jest niekonstytucyjny
Wznowienie postępowania jest możliwe także i wówczas, gdy sąd oparł wyrok na takim przepisie, który później został uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją. Prawo do ponownego rozpoznania takiej sprawy sądowej wynika bezpośrednio z Konstytucji, ale uregulowane jest także we wszystkich procedurach postępowania przed sądami: cywilnymi, karnymi i administracyjnymi.
Sprawę cywilną można w takim przypadku wznowić w ciągu 3 miesięcy od opublikowania wyroku TK i dodatkowo – najpóźniej – w ciągu 10 lat od uprawomocnienia orzeczenia kończącego postępowanie cywilne. Do lutego 2017 r. ten drugi termin był o połowę krótszy i wynosił zaledwie 5 lat.