Quad miał się znaleźć w wojsku - WSA o przejęciu prywatnego pojazdu

Decyzja o przekazaniu pojazdu na cele obrony powinna być szczegółowo uzasadniona.

Aktualizacja: 09.04.2020 08:14 Publikacja: 09.04.2020 07:21

Quad miał się znaleźć w wojsku - WSA o przejęciu prywatnego pojazdu

Foto: Adobe Stock

Na wniosek wojskowego komendanta uzupełnień burmistrz gminy orzekł, że czterokołowiec należący do Pawła J. (dane zmienione) musi być przekazany Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ma to nastąpić w ramach świadczeń rzeczowych polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele obrony państwa, planowane do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Przewidują to przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.

Paweł J. odwołał się do wojewody małopolskiego, a ten uchylił decyzję burmistrza. Podkreślił, że z art. 208 ustawy wynika, że „na urzędy i instytucje państwowe i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych (...)". Użycie określenia „może" oznacza, że decyzje wydane na tej podstawie wymagają szczegółowego uzasadnienia. Tymczasem w uzasadnieniu decyzji burmistrza jedynie przytoczono przepisy.

Czytaj też: Pojazdy na potrzeby wojska mają czekać na wezwanie

Nie zgadzając się z wojewodą, wojskowy komendant uzupełnień wniósł sprzeciw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Zdaniem skarżącego stwierdzenie „może", użyte w art. 208 ustawy należy rozumieć jako zwrot oznaczający możliwość działania, a nie jako uznaniowość decyzji.

Sąd nie zgodził się jednak z takim stanowiskiem – i oddalił sprzeciw. Przypomniał, że kwestie związane z nakładaniem, zwalnianiem i wykonywaniem obowiązku świadczeń rzeczowych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 2004 r. w sprawie świadczeń rzeczowych w czasie pokoju. Ani w ustawie, ani w rozporządzeniu nie ma jednak wyraźnych wytycznych, jakimi powinny kierować się organy administracji, wydając takie decyzje. Przed wydaniem decyzji uznaniowych organy administracji mają nie tylko obowiązek zebrania materiału dowodowego, ale także uzasadnienia podjętego rozstrzygnięcia – podkreślił sąd. W wyjaśnieniu decyzji burmistrza nie przedstawiono żadnego uzasadnienia.

Orzeczenie jest nieprawomocne, ale może mieć znaczenie również w obecnej sytuacji. Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje bowiem, że w czasie epidemii państwo może zażądać udostępnienia pojazdu i czasowo zarekwirować środki transportu.

Sygnatura akt: III SA/Kr 1315/19a

Prawo drogowe
Zasada pierwszeństwa pieszych na pasach. Zapadł kolejny ważny wyrok
Administracja państwowa
Problem z apolitycznością prezesa IPN Karola Nawrockiego
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Praca, Emerytury i renty
Dzień wolny w Wigilię. Nieoficjalnie: Andrzej Duda może zawetować ustawę
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością