Kiedy fiskus upomni się o podatek od darowizny dla potomka
Musi to być rażące naruszenie norm społecznych i obyczajowych, m.in. nieudzielenie pomocy, niewypełnienie obowiązku alimentacyjnego, przemoc fizyczna, psychiczna, znęcanie się, zaniedbanie, kradzież. Kodeks nie definiuje pojęcia rażącej niewdzięczności, pomaga orzecznictwo.
Z jednego z wyroków Sądu Najwyższego wynika, że rażącą niewdzięczność łatwiej zarzucić bliskiemu krewnemu, bo ma większe obowiązki niż osoba spoza rodziny. Z kolei Sąd Okręgowy w Radomiu orzekł, że naruszenie obowiązku wierności przez małżonka może być rażącą niewdzięcznością, ta zaś jest podstawą odwołania darowizny dla niego. Sąd Rejonowy w Opocznie uznał zaś, że rozwód obdarowanych nie jest okolicznością, która uzasadniałaby odwołanie darowizny.
Trzeba też pamiętać, że każde przebaczenie obdarowanemu przez darczyńcę powoduje, iż akt niewdzięczności nie może być podstawą do odwołania darowizny.
W przypadku darowizny wykonanej jej odwołanie możliwe jest w ciągu roku od dnia powzięcia przez darczyńcę wiadomości o akcie niewdzięczności. Darowiznę niewykonaną można odwołać do czasu wykonania, czyli przekazania przedmiotu umowy, np. mieszkania czy pieniędzy.
Darowiznę można też odwołać, gdy po zawarciu umowy stan majątkowy darczyńcy się pogorszył, ma np. problemy z utrzymaniem albo z wypełnieniem ustawowych obowiązków alimentacyjnych.