MON nie chce pomysłów Macierewicza

MON nie przewiduje „odwieszenia" poboru, chociaż przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej chętnie widziałby były szef resortu.

Aktualizacja: 15.03.2018 06:26 Publikacja: 14.03.2018 18:18

MON nie chce pomysłów Macierewicza

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Antoni Macierewicz, zdymisjonowany na początku roku były minister obrony, na spotkaniu z mieszkańcami Torunia zorganizowanym kilka dni temu przypomniał, że jest zwolennikiem budowania armii opartej na powszechnym poborze. – Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia, nawet pacyfistyczna Szwecja, przywracają albo wprowadzają zasadniczą służbę wojskową – opisał jego słowa portal gazeta.pl. Macierewicz dodał, że od czasu rządów PiS (przywracanie tej służby – dop. red.) w Polsce odbywa się to „kolejnymi krokami".

Z kolei w Polskim Radio 24 były szef MON dodał, że przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej to trend obecny w całej Europie. – To wiąże się z agresją Rosji, a zagrożenie będzie narastało. Służba kontraktowa, zawodowa nie wystarczy – dodał.

Ostatni pobór do wojska przeprowadzono w Polsce w 2008 roku. Potem został zawieszony. Armia skupiła się na powoływaniu na ćwiczenia rezerwistów i organizacji szkoleń przeważnie dla żołnierzy chcących służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Sztab Generalny WP, który monitoruje stan rezerw osobowych dla wojska, zawsze bierze pod uwagę możliwość „odwieszenia" poborów, na przykład na rok. Jednak z MON otrzymaliśmy zapewnienie, że na razie nie jest planowane przywrócenia powszechnego obowiązku służby wojskowej.

Jak tłumaczą nam urzędnicy resortu obrony w tej chwili „polska armia otwiera nowe możliwości dla osób, które chcą służyć ojczyźnie". Głównie związane jest to z powołaniem Wojsk Obrony Terytorialnej, które przyjmują do służby ochotników. Z informacji dowództwa WOT wynika, że w poprzednim roku formacja ta liczyła 8,5 tys. żołnierzy (w tym ok. 6 tys. ochotników), w 2018 r. planuje przeszkolenie kolejnych 17 tysięcy. WOT nie ma problemu z chętnymi do tej służby, chociaż, jak wskazują eksperci, na razie posiada słabe zaplecze szkoleniowe, np. strzelnice, place ćwiczeń w powiatach.

Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej przypomina, że stopniowo przywraca ochotnicze szkolenia studentów w ramach projektu „Legia akademicka". W tej chwili w programie tym biorą udział 53 uczelnie publicznych i pięć wojskowych. Na podstawie porozumienia MON z Ministerstwem Nauki uczelnie już prowadzą zajęcia teoretyczne dla studentów. Z danych resortu nauki wynika, że zarejestrowanych zostało 210 grup studenckich liczących od 25 do 35 osób. To oznacza, że umiejętności wojskowe chce zdobyć ponad 6 tysięcy studentów.

Zajęcia wojskowe cieszą się sporą popularnością. Na przykład w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu do zajęć przystąpiło 250 studentów, a ukończyło ich około 200, a w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie do zajęć wojskowych prowadzonych w weekendy przystąpiło 300 studentów.

MON przypomina też, że w ramach programu „Paszport" organizowane są zajęcia wojskowe dla organizacji proobronnych, które uczą się współdziałania z regularnym wojskiem. Od tego roku realizowany jest też program, którego celem jest wsparcie klas mundurowych w szkołach średnich.

Armia wzywa też na ćwiczenia. Z rozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie w połowie lutego, wynika, że w tym roku na odbycie ćwiczeń w jednostkach przeznaczonych do militaryzacji powołane zostaną 2154 osoby (głównie trafią do jednostek podległych MSWiA).

Służby
Piotr Pogonowski zatrzymany. Został doprowadzony do Sejmu na przesłuchanie
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Służby
„O Pegasusie dowiedziałem się z mediów”. Były szef ABW Piotr Pogonowski zeznawał po doprowadzeniu przed komisję śledczą
Służby
Piotr Pogonowski: Jako były szef ABW chciałbym sprostować kłamstwa o Pegasusie
Służby
Nowe klasy mundurowe dostarczą chętnych do służb?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Służby
Walka o podwyżki dla ABW. Na ile mogą liczyć funkcjonariusze?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska