Raport oparty jest na badaniach prowadzonych pomiędzy marcem 2017 a majem 2019 roku. Zawiera szczegółowe opisy i analizy 10 przypadków postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom i prokuratorom. Badania opierają się m.in. na rozmowach z sędziami, prokuratorami, adwokatami, działaczami praw człowieka, a także Rzecznikami Dyscyplinarnymi. Analizie poddano także dokumenty związane z tymi postępowaniami.
- Władze RP zorganizowały polowanie na czarownice, działając zakulisowo w celu zastraszania i szkalowania sędziów i prokuratorów, którzy odważnie protestowali przeciwko politycznemu zawłaszczaniu wymiaru sprawiedliwości. Należy natychmiast zaprzestać stosowania tego rodzaju szykan - uważa Barbora Černušáková, badaczka Amnesty International i autorka raportu.
Raport dokumentuje również wspólną odpowiedź organizacji sędziowskich oraz poszczególnych sędziów na opisane formy nacisku, wyrażoną poprzez wzajemne wsparcie, akcje solidarnościowe oraz działania prawne.
Zobacz Raport o sądach Amnesty International (pdf)
Systemowe ograniczanie niezależności
W raporcie Amnesty International udokumentowano, jak od końca 2015 roku władze RP przyjmowały i wdrażały rozwiązania prawne i polityczne ograniczające niezależność sądownictwa – to m.in. upolitycznienie powoływania sędziów, powierzenie ministrowi sprawiedliwości wyłączności w powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów, oraz zmuszanie sędziów Sądu Najwyższego do przejścia w stan spoczynku. Ponadto rząd uczynił z postępowań dyscyplinarnych oręż, który wykorzystuje wobec sędziów występujących przeciw „reformom", sprowadzając na nich zagrożenie usunięcia z urzędu.