Nowelizacja KPC: PiS mocno ogranicza jawność rozpraw cywilnych

Pod koniec maja Sejm, głosami PiS, przyjął projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, które w znaczny sposób ograniczają jawność rozpraw cywilnych. Ograniczeniu temu nie będą mogły nawet sprzeciwić się strony sporu, do czego dotąd miały prawo - zwraca uwagę onet.

Aktualizacja: 15.06.2021 10:23 Publikacja: 15.06.2021 10:00

Nowelizacja KPC: PiS mocno ogranicza jawność rozpraw cywilnych

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

- To złamanie konstytucji oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Uderza w każdego, ale głównie w tych, którzy wejdą w spór z władzą lub z człowiekiem czy instytucją zamożną i potężną - powiedział Onetowi prezes Fundacji Court Watch Polska Bartosz Pilitowski.

Czytaj także: Jeden sędzia i rozprawy on-line stają się zasadą - Andrzej Duda podpisał nowelizację KPC

Zmiany w kpc zakładają m.in., że to sąd arbitralnie - bez względu na opinie stron i bez możliwości złożenia sprzeciwu - będzie mógł zdecydować, że dana rozprawa cywilna odbędzie się niejawnie. Teoretycznie miałyby obowiązywać podczas stanu epidemii oraz przez rok po jego zakończeniu. W praktyce jednak wiele wdrażanych w kryzysowych czasach rozwiązań zostaje z nami na zawsze.

Oznacza to, że na salę sądową nie będą mogli wejść ani dziennikarze, ani osoby poproszone o wsparcie przez strony sporu, ani przedstawiciele organizacji monitorujących pracę sądów. Wejdą wyłącznie wyznaczone przez sąd osoby.

- To będzie ogromna krzywda dla osób gorzej sytuowanych, których nie stać często na profesjonalną pomoc prawną. Oni na tym braku jawności ucierpią najbardziej, zwłaszcza gdy zetrą się w sądzie albo z kimś powiązanym z władzą, albo z potężną instytucją - mówi prezes Fundacji Court Watch Polska Bartosz Pilitowski.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?