Lepsza praca trzyma Polaków w domu

Chęci do saksów są teraz rekordowo małe. Rozważa je tylko co ósmy badany Polak.

Aktualizacja: 23.05.2018 06:03 Publikacja: 22.05.2018 21:00

Lepsza praca trzyma Polaków w domu

Foto: Adobe Stock

Nie tylko przywiązanie do rodziny i znajomych, ale coraz częściej atrakcyjna praca w kraju ograniczają nasze chęci do wyjazdów zarobkowych za granicę. W najnowszej, marcowej edycji badania planów migracyjnych Polaków agencji zatrudnienia Work Service aż 75,8 proc. ankietowanych twierdzi, że nawet nie rozważa takiej możliwości w najbliższych 12 miesiącach.

To rekordowo wysoki odsetek osób sceptycznie nastawionych do emigracji zarobkowych w czteroletniej historii badania (i o 10 pkt proc. wyższy niż przed rokiem). Rekordowo niski jest z kolei udział osób, które mają plany migracyjne – obecnie deklaruje je 11,8 proc. uczestników badania, o 2 pkt proc. mniej niż w jesiennej edycji badania.

Kariera w kraju

W rzeczywistości grupa potencjalnych emigrantów, której wielkość – w przeliczeniu na liczbę mieszkańców Polski – Work Service szacuje na 2,6 mln osób, może być jeszcze mniejsza. Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service, zwraca uwagę na wyjątkowo duży udział osób (aż 21 proc. ankietowanych), które nie potrafiły określić preferowanego kraju migracji.

Jak już pisaliśmy, najchętniej wybieranym kierunkiem są Niemcy (31 proc.), w ślad za którymi uplasowała się chętnie wybierana na wakacyjne saksy i zyskująca na popularności Holandia (15 proc.). Wyraźnie spadła natomiast atrakcyjność Wielkiej Brytanii, choć – według brytyjskich statystyk – mieszka tam ponad milion Polaków, a chęć dołączenia do rodziny i znajomych za granicą jest bardzo popularną strategią wyjazdów zarobkowych. Karina Tokarska, wiceprezes Work Express, który specjalizuje się w wysyłaniu Polaków do pracy za granicą, przyznaje, że wyniki badania nie są dla niej zaskoczeniem. Od dłuższego czasu obserwuje malejącą chęć wyjazdu za granicę, na co wpływa coraz lepsza koniunktura na krajowym rynku pracy. Dobrze to widać w najnowszym badaniu Work Service; w tym roku brak odpowiedniej pracy w Polsce skłania do wyjazdu już tylko 8 proc. osób planujących emigrację zarobkową. To trzykrotnie mniej niż jeszcze jesienią minionego roku (24 proc.).

Aż o ponad jedną trzecią, do 24 proc., zmalał też odsetek tych, których do emigracji skłaniają lepsze perspektywy rozwoju zawodowego za granicą. Z kolei atrakcyjna praca w kraju (wskazywana przez 40 proc. badanych) jest drugim co do znaczenia powodem, który powstrzymuje nas przed wyjazdem z granicę. Największą barierą (64 proc.) pozostaje jednak przywiązanie do rodziny i znajomych w Polsce.

Rolnik chce za granicę

Nadal głównym argumentem skłaniającym do wyjazdu zarobkowego są wyższe niż w Polsce zarobki za granicą, które wskazuje 82 proc. potencjalnych emigrantów. Nic dziwnego, skoro aż 34 proc. z nich ma dochody nieprzekraczające 2000 zł netto miesięcznie, a kolejne 8 proc. zarabia niespełna 3 tys. zł na rękę.

Jak wynika z badania, potencjalny emigrant to najczęściej młoda osoba (do 24 lat) z wykształceniem średnim, która wprawdzie ma pracę, ale na niepełny etat albo na umowę cywilnoprawną. Połowa z nich mieszka na wsi, gdzie nadal nie jest łatwo o dobrze płatną pracę. Trzeba jej szukać poza miejscem zamieszkania, a jak wskazują niedawne badania Work, Polacy niechętnie wyjeżdżają do pracy w innym regionie kraju – wolą wyjazd za granicę, gdzie przy prostych pracach mogą zarobić kilkakrotnie więcej, niż do innego miasta w Polsce.

Maciej Witucki, prezes Work Service, zwraca uwagę, że aż 56 proc. osób myślących o emigracji to Polacy po raz pierwszy planujący ten krok. W tej grupie przeważają osoby w średnim wieku, które zdobyły już doświadczenie zawodowe, co może być niepokojącym trendem. Podobnie jak większość tych, którzy rozważają wyjazd na stałe (24 proc. potencjalnych emigrantów).

Dla części z nich istotnym argumentem jest wyższy standard życia i lepsze warunki socjalne za granicą (29 proc.), na które Polacy zwracają teraz większą uwagę niż wcześniej. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka paradoksalnie mogła się do tego przyczynić poprawa wsparcia socjalnego w Polsce.

Praca
Rola HR nie kończy się na zatrudnieniu
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Praca
Rynek pracy: optymizm firm podszyty sporą niepewnością
Praca
Co może ochronić przed samotnością w biurze?
Praca
Firmowy Mikołaj częściej zaprosi pracowników na świąteczną imprezę
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca
AI ułatwi pracę menedżera i przyspieszy karierę juniora
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego