5 mld euro (21 mld zł) wyniosła w 2024 r. wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Według szacunków Avison Young to o 239 proc. więcej niż w kryzysowym 2023 r. W samym IV kwartale zamknięto transakcje o wartości 2,3 mld euro, czyli więcej niż w całym 2023 r.
Zdaniem ekspertów Avison Young, ubiegłoroczne wyniki pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem. Powrót inwestorów wynika z obniżek stóp procentowych zainicjowanych latem przez EBC i FED, co przekłada się na lepszy dostęp do finansowania. W zeszłym roku zamknięto 130 transakcji z czego 10 odpowiadało za połowę wartości.
Czytaj więcej
Wartość transakcji zrealizowana w I połowie roku przez polski kapitał jest wynikiem dwa razy większym niż w roku poprzednim - mówi Artur Czuba, associate director w dziale investment w Avison Young.
Rośnie udział rodzimego kapitału w wartości zakupów nieruchomości komercyjnych
Z analiz Avison Young wynika, że najwięcej kapitału – 959 mln zł - napłynęło do nas z RPA, 654 mln euro z Europy Środkowo-Wschodniej, 631 mln euro ze Skandynawii, 587 mln euro z Wielkiej Brytanii, 526 mln euro z USA, a 479 mln euro to kapitał rodzimy. Wobec braku REIT-ów prawie 10-proc. udział polskiego kapitału w transakcjach robi wrażenie – inaczej niż w 2023 r. nie można mówić, że wzrost jest wyłącznie efektem spadku udziału zagranicznych graczy. Polscy inwestorzy byli szczególnie aktywni na rynku biurowym (18 z 45).
Co dalej? „Polska pozostaje atrakcyjna dla inwestorów dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu i solidnym fundamentom rynkowym. Spodziewamy się kontynuacji trendu obniżek stóp procentowych, wraz z rozluźnieniem polityki kredytowej banków. Oczekujemy dalszej poprawy płynności inwestycyjnej we wszystkich klasach aktywów” – czytamy w raporcie Avison Young.