BBC: PiS wydaje się zdeterminowany. Rząd walczy z protestami od dwóch lat

Szefowa polskiego Sądu Najwyższego zapowiedziała, że przeciwstawi się kontrowersyjnej nowej ustawie, zmuszającej ją i dziesiątki innych starszych sędziów do przejścia na emeryturę - pisze BBC, zauważając także wtorkowe protesty przed sądami w Polsce.

Aktualizacja: 04.07.2018 09:40 Publikacja: 04.07.2018 07:49

Rząd walczy z protestami już od dwóch lat - pisze BBC. Na zdjęciu protest na Krakowskim Przedmieściu

Rząd walczy z protestami już od dwóch lat - pisze BBC. Na zdjęciu protest na Krakowskim Przedmieściu w 2007 roku

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

qm

BBC nakreśla sytuację, związaną z ustawą o Sądzie Najwyższym, podkreślając, że "oczekuje się, iż miejsce w Sądzie Najwyższym straci ok. 40 procent sędziów".

Brytyjski nadawca podkreśla, że w poniedziałek Unia Europejska podjęła kroki prawne przeciwko polskiemu prawicowemu rządowi, uważając, że nowe prawo podważa niezależność sądownictwa. "Ale rząd twierdzi, że zmiany pomogą w walce z korupcją i poprawiają wydajność sądu" - pisze na swojej stronie internetowej BBC.

BBC cytuje Pierwszą Prezes SN Małgorzatę Gersdorf, nazywając ją "jawnym krytykiem rządzącej partii", która nazwała zmiany w sądownictwie "czystką Sądu Najwyższego przeprowadzoną pod przykrywką reformy emerytalnej".

W komentarzu odredakcyjnym, zatytułowanym Adam Easton z Warszawy, przewiduje, że uliczne protesty przeciwko zmianom staną się teraz większe, ale "rząd już od dwóch lat walczył z dużymi protestami".

Plany pozostania prof. Gersdorf na stanowisku zdaniem redaktora BBC "spowodują pewien stopień chaosu", ale PiS "wydaje się zdeterminowany, by reformę przeprowadzić, nawet jeśli Komisja Europejska, ONZ, Rada Europy oraz amerykańskie i europejskie stowarzyszenia prawników nie zgadzają się z tezą, że reformy te spełniają normy europejskie".

BBC zauważa także rozpoczętą w poniedziałek przez Komisję Europejską procedurę wobec Polski w sprawie Sądu Najwyższego. "Kaczyński może z tym żyć" - ocenia Adam Easton.

Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kraj
Rosjanie zostają w Krakowie. PKP przedłużą umowę na najem budynku konsulatu