Aktualizacja: 17.05.2020 06:57 Publikacja: 16.05.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Duże pieniądze lubią ciszę, wielkie – spokój. Nie dziwi zatem, że o najbardziej rewolucyjnym elemencie najnowszej nowelizacji prawa budowlanego (ustawa z 13 lutego 2020 r.) – podpisanej właśnie przez Prezydenta RP – prawie się nie mówi. Owszem, gdzieniegdzie wspomina się o abolicji dla samowoli budowlanych, jak też o stabilizacji decyzji wydanych w postępowaniach budowalnych. Nie dostrzega się jednak przewrotu kopernikańskiego w kosmetycznej zdawałoby się zmianie słowniczka ustawy.
Nowelizacja art. 3 pkt 20 prawa budowlanego zmienia definicję „obszaru oddziaływania obiektu". Teraz „należy przez to rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu". Dotychczas był to „teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu".
Poza poprawianiem wadliwych regulacji konieczne jest korygowanie tego, jak urzędy je stosują.
Powołany ad hoc przez Adama Bodnara rzecznik Cezariusz Baćkowski postawił zarzuty dyscyplinarne sędziom, którzy...
Trudno zrozumieć, dlaczego budowa fabryki broni w Polsce zajmuje nawet pięć lat, a procedury są podobne do tych,...
Znalezienie podstawy prawnej pozwalającej odwołać ze stanowiska Przemysława Radzika, który od 2018 r. na potęgę...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Koalicja rządząca realizuje kluczowy postulat wyborczy – reformę składki zdrowotnej, która ma przynieść korzyści...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas