Do 68 wzrosła w I półroczu br. liczba projektów z sektora nowoczesnych usług biznesowych prowadzonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. To prawie o połowę więcej niż rok wcześniej – wynika z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą".
– Widać, że kryzys wywołany przez Covid-19 zintensyfikował ekspansję centrów usług biznesowych obecnych w Polsce – twierdzi Monika Grzelak, zastępca dyrektora Centrum Inwestycji w PAIH. Jak dodaje, pandemia wymusiła na wielu firmach poszukiwanie efektywności kosztowej, a Polska pod względem kosztów wciąż wypada lepiej niż Europa Zachodnia czy USA. – Jesteśmy też stosunkowo odporni na skutki ekonomiczne kryzysów – dodaje przedstawicielka PAIH, gdzie inwestycje w BSS stanowią dzisiaj największą grupę projektów.
Wzrost jakościowy
Ożywienie dostrzega też Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), organizacja, która zrzesza większość inwestorów z tej branży. W lipcu ma podpisać z PAIH umowę dotyczącą współpracy nad wsparciem inwestorów w BSS – by zewrzeć szyki przed oczekiwaną wkrótce dużą falą nowych projektów.
– Widzimy ogromne zainteresowanie inwestycjami w Polsce, co zwiększa szanse na realizację optymistycznego scenariusza rozwoju sektora w 2021 r. – ocenia Paweł Panczyj, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju w ABSL.