Aktualizacja: 26.02.2018 18:15 Publikacja: 26.02.2018 18:06
Foto: 123RF
To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, ważnej, gdyż w polskiej praktyce do podziału majątku przez osoby rozwiedzione nie dochodzi przy rozwodzie, ale po kilku, a nawet kilkunastu latach. W takim czasie wartość składników wspólnego majątku może się zmienić.
Tak było w sprawie Marii i Jana D., którzy rozwiedli się w 2010 r., a do sądowego podziału majątku doszło w 2015 r. W skład wspólnego majątku wchodziły dwa lokale i udziały w dwóch kolejnych, nieduża firma i trzy samochody oraz mniej wartościowe ruchomości. Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże składniki majątku ustalił na dzień rozwodu, ale według cen z daty wydawania wyroku o podziale. Postanowienie to zaskarżyły obie strony, choć z innych przyczyn. Rozpatrując apelację, Sąd Okręgowy w Szczecinie powziął wątpliwości, z którymi zwrócił się do SN. Otóż czy w sprawie o podział majątku wspólnego ustalenie wartości poszczególnych przedmiotów wchodzących w jego skład następuje według cen tych przedmiotów na dzień ustania wspólności majątkowej czy na dzień orzekania podziału. Sąd podał przykład, że po kilku latach od rozwodu auto pięcioletnie staje się kilkunastoletnie, zastosowanie więc aktualnej ceny może być krzywdzące.
Jeśli frankowicz spełnia warunki ulgi, nie płaci podatku od umorzonej części kredytu. Nie musi mieć do tego indywidualnej interpretacji od fiskusa.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Odkąd kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego dowodu rejestracyjnego, część z nich nie odbiera papierowej wersji tego dokumentu. Na problem zwróciło uwagę Starostwo Powiatowe w Lubinie. W tamtejszym Biurze Komunikacji zalega coraz więcej papierowych dowodów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?
Roli zastępczej rodziny nie może zakłócać działalność zarobkowa. Kto to ocenia? Czy potrzebna jest zgoda na podjęcie pracy i czyja? Jakie uprawnienia ma rodzic zastępczy zatrudniony na etacie?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
RPO apeluje o wprowadzenie obowiązku sporządzania uzasadnienia postanowienia o procedowaniu za zamkniętymi drzwiami oraz możliwości jego zaskarżenia.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano stanowisko w sprawie statusu tzw. neo-sędziów.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas