Szczepienia są kluczowym elementem wyjścia z pandemii. Jednak rozpowszechnianie szczepionek okazuje się wielkim wyzwaniem, co sprawia, że nadzieja na uzyskanie odporności stadnej w Europie do końca lata słabnie. Ponadto pojawienie się nowych wariantów z Brazylii, Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki jest sygnałem ostrzegawczym pokazującym, że ochrona ze strony szczepionek może być słabsza. Co więcej, historia pokazuje, że szczepienia same w sobie nie zapanują nad wirusem: potrzeba wspólnych wysiłków i połączenia środków ochrony zdrowia publicznego.
Trzy filary
Globalne wyjście z pandemii Covid-19 w 2021 roku wydaje się mało prawdopodobne, jeśli nie niemożliwe. Aby uniknąć cyklów blokowania gospodarki, na wzór tych z 2020 i 2021 roku, musimy jak najszybciej ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i wybrać ścieżkę trwałego odzyskiwania zdrowia. Przestańmy koncentrować się na długoterminowych i ogólnokrajowych blokadach spowodowanych dużą liczbą niemożliwych do śledzenia transmisji i dużą liczbą ofiar śmiertelnych, a zajmijmy się kontrolowaniem wirusa.
Wzywamy więc polityków i opinię publiczną do wspólnego zaangażowania się w europejską strategię eliminacji, która opiera się na trzech filarach: szczepieniach, strefach zielonych oraz strategiach testowania, śledzenia i izolowania. Ważne, aby towarzyszyła temu jasna, spójna i przejrzysta komunikacja. Jesteśmy częścią grupy międzynarodowych naukowców, od epidemiologów, wirusologów i matematyków po politologów i ekonomistów, wspierających tę strategię. Niektórzy z nas niedawno podpisali apel opublikowany przez magazynie „The Lancet". Ponadto trzeba wspomnieć o inicjatywie niemieckich naukowców „No Covid". Aktywnie opracowują oni narzędzia, dzięki którym strategia eliminacji zakończy się sukcesem.
Chociaż kontrolowanie wirusa w całej Europie wydaje się być trudnym zadaniem, można to osiągnąć poprzez określenie wspólnych środków i standardów zdrowia publicznego, które mają na celu osiągnięcie, a następnie ochronę stref zielonych. Im mniejsze strefy i mniejsza mobilność między nimi, tym szybciej dotrzemy do wyjścia i unikniemy wprowadzania najgorszych ograniczeń.
Zielone strefy
Jednak ponieważ podział na strefy musi być politycznie i społecznie akceptowalny, a także dający się wprowadzić na szczeblu lokalnym, to każdy kraj powinien dokonać własnego pragmatycznego wyboru. Na przykład Włochy mogłyby wybrać regiony, Niemcy mogłyby wybrać Landkreise (powiaty ziemskie) lub Länder (kraje związkowe), a mały kraj, taki jak Litwa, mógłby zdecydować się na traktowanie go jako jednej strefy. Jeśli byłoby to wykonalne, można by zejść niżej i potraktować poszczególne miasta jako strefy.