Reklama
Rozwiń

Specwydział prokuratury: z wielkiej chmury mały deszcz

Ma dokuczyć i przestraszyć – tak o Wydziale Spraw Wewnętrznych mówią sędziowie i prokuratorzy.

Aktualizacja: 11.09.2018 07:03 Publikacja: 10.09.2018 18:48

Specwydział prokuratury: z wielkiej chmury mały deszcz

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

W specjalnym Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zarejestrowano 1100 spraw dotyczących sędziów i prokuratorów. Wydział prowadzi śledztwa w 117 sprawach. Czego dotyczą? Korupcji, jazdy po pijanemu i składania fałszywych zeznań. Na tym nie koniec. Wydział może bowiem przejąć każdą sprawę sędziego i prokuratora, którą prowadzą śledczy w całym kraju – od prokuratury rejonowej po regionalne.

Czytaj także: Klienci Izby Dyscyplinarnej SN

– To było do przewidzenia. Nie są to tylko sprawy najcięższego kalibru – oceniają liczbę postępowań sędziowie.

– Ustawa nie precyzuje kryteriów doboru spraw i nie obliguje do prowadzenia wszystkich spraw skierowanych do wydziału – odpowiada szef Prokuratury Krajowej.

Grożą czy pilnują

– W specjalnym wydziale PK pracuje dziesięciu prokuratorów, w tym naczelnik – informuje Bogdan Święczkowski. Spośród 117 śledztw, jakie dziś wydział prowadzi, 61 dotyczy prokuratorów, a 49 sędziów.

Zapytaliśmy o katalog spraw, jakimi zajmują się śledczy do spraw specjalnych.

Na liście znalazły się: oszustwo, kradzież, korupcja, płatna protekcja, składanie fałszywych zeznań, prowadzenie auta po pijanemu, pobicie, kierowanie gróźb karalnych czy utrudnianie dochodzenia roszczeń.

– To budowanie poczucia zagrożenia, uprzykrzania życia, straszak dla niepokornych – uważa sędzia Beata Morawiec, była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i szefowa Stowarzyszenia Sędziów Themis. Dodaje, że właśnie do tego wydziału trafiła sprawa odwołania sędziego Waldemara Żurka z funkcji rzecznika prasowego SO w Krakowie. Wątpliwości w jego sprawie budziła decyzja kolegium sądu. Teraz bada ją prokuratura. To ten wydział przesłuchiwał krakowskich sędziów w sprawie dwóch uchwał potępiających złe traktowanie w areszcie byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztofa S.

W maju sędziowie SA w Krakowie, a wcześniej sędziowie krakowskiego Sądu Okręgowego uchwalili, że opisane w mediach działania więzienników podjęte wobec sędziego odbierają jako celowe, zmierzające do upokorzenia sędziego, jak też ukierunkowane na zdeprecjonowanie, zastraszenie i podporządkowanie środowiska sędziowskiego władzy wykonawczej.

Ten sam Wydział Spraw Wewnętrznych kilka dni temu skierował też do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu akt oskarżenia przeciwko Robertowi W., sędziemu Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, oraz jego żonie Ewie W. Chodzi o głośną kradzież w markecie.

– Powołanie wydziału miało charakter propagandowy. Chciano udowodnić, że oto mamy do czynienia z patologiczną grupą ludzi: sędziów i prokuratorów. Tymczasem wymiernego efektu prac wydziału po dwóch latach nie widać. Oczywiście nie licząc przesłuchań sędziów, którzy mają odwagę przeciwstawiać się władzy – twierdzi sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Do Prokuratury Krajowej codziennie piszą też listy obywatele niezadowoleni z działania sadów i prokuratur.

– Każdego dnia wpływa wiele zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa, którego mieli się dopuścić sędziowie lub prokuratorzy – podano „Rzeczpospolitej" w Prokuraturze Krajowej.

O czym ludzie piszą

Część to skargi na źle prowadzone postępowania, pojawiające się zarzuty o ukrywaniu dowodów czy przekraczaniu uprawnień i niedopełnianiu obowiązków poprzez zaniechania wyjaśnienia jakiejś sprawy. Często piszą też ludzie niezadowoleni z wyroku czy decyzji prokuratury, która ich bezpośrednio dotyka. Bywają też głosy zwykłych pieniaczy, którzy wielokrotnie piszą skargi.

Ale są też doniesienia mocniejszego kalibru, np. o rzekomym udziale w zorganizowanej grupie przestępczej.

– Wszystkie sprawy, które trafiają do wydziału, są badane i podejmowane – zapewnia prokurator Ewa Bialik, rzeczniczka PK. Część jako skargi, część jako zawiadomienia o popełnieniu przestępstw.

Specjalny Wydział Spraw Wewnętrznych w Prokuraturze Krajowej powołał w marcu 2016 r. wraz z wejściem w życie nowej ustawy – Prawo o prokuraturze Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Krzysztof Parchimowicz, prokurator, prezes Stowarzyszenia  Lex super omnia

Wydział Spraw Wewnętrznych w Prokuraturze Krajowej zdecydowanie nie jest potrzebny. Mówił zresztą o tym Andrzej Seremet, były prokurator generalny, kiedy tylko poznał projekt zmian w ustawie o prokuraturze. Przestępczość w obu grupach – i sędziów, i prokuratorów – jest bowiem znikoma. Powoływanie takiego specwydziału może jedynie prowokować niezadowolonych z rozstrzygnięć sędziów czy prokuratorów do pisania skarg. Mnoży też koszty. W większości zresztą, jak wynika ze statystyk, są to sprawy drobne, pozostające do rozstrzygnięcia przez sądy rejonowe. Liczba podjętych do śledztwa spraw jest niewielka – a to oznacza, że znakomita większość skarg jest uznawana za niezasadne albo przekazywana do rozstrzygnięcia do jednostek niższych rzędów.

W specjalnym Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zarejestrowano 1100 spraw dotyczących sędziów i prokuratorów. Wydział prowadzi śledztwa w 117 sprawach. Czego dotyczą? Korupcji, jazdy po pijanemu i składania fałszywych zeznań. Na tym nie koniec. Wydział może bowiem przejąć każdą sprawę sędziego i prokuratora, którą prowadzą śledczy w całym kraju – od prokuratury rejonowej po regionalne.

Czytaj także: Klienci Izby Dyscyplinarnej SN

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku