Child Alert - jak działa alert za porwanym dzieckiem
Decyzję o uruchomieniu Child Alertu podejmuje Komenda Główna Policji. Musi być ona dobrze przemyślana. Do tej pory w Polsce zastosowano ją zaledwie cztery razy, w każdym z przypadków dziecko odnaleziono.
Najważniejszą rzeczą jest opublikowanie zdjęcia dziecka i sukcesywne nadawanie komunikatów w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych. Alert trwa 12 godzin i działa nie tylko w Polsce, ale i poza granicami. Jeśli do odnalezienia dziecka dojdzie po kilku godzinach, system jest odwoływany. Jeśli nie, przestaje automatycznie działać po 12 godzinach. Informacje jednak i komunikaty o zaginięciu są nadal powielane.
Ostatni przypadek wykorzystania Child Alertu w Polsce pokazał jednak, że szybkie ogłoszenie może się, dla wielu, okazać przedwczesne. Policja zapewnia, że na bieżąco weryfikuje pozyskiwane informacje. Nie tylko pochodzące od rodziców czy opiekunów. Sprawdza informacje w różnych bazach, do których ma dostęp.
– Działamy bardzo ostrożnie – mówi Mariusz Ciarka. – Policja ze zrozumieniem podchodzi do emocji, jakie targają rodzicami czy opiekunami zaginionego dziecka. Może się jednak zdarzyć, że jest wprowadzana w błąd (świadomie lub nie), który trudno na szybko zweryfikować.
Czy sprawcy takiego czynu mogą za niego odpowiadać? Okazuje się, że niekoniecznie.