Reklama
Rozwiń

Projekt noweli prawa o ruchu drogowym: Rolkarze i wrotkarze chcą mieć swoje prawa na drodze

O projekcie noweli prawa o ruchu drogowym w rozmowie z Agatą Łukaszewicz - mówi Bartosz Pisarek, prezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.

Aktualizacja: 05.10.2016 17:07 Publikacja: 05.10.2016 16:27

Projekt noweli prawa o ruchu drogowym: Rolkarze i wrotkarze chcą mieć swoje prawa na drodze

Foto: 123RF

Projekt noweli prawa o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury zmienia zasady poruszania się po drogach. Rolkarze, wrotkarze itd. mają być traktowani jak rowerzyści. To dobra wiadomość?

Bartosz Pisarek: Dobrą wiadomością jest to, że zaczęliśmy być dostrzegani jako uczestnicy ruchu drogowego. Pomysł idzie w odpowiednim kierunku. Wymaga jednak konsultacji ze środowiskiem rolkarzy. Często jako pasjonaci i praktycy mamy inne pomysły niż osoby, które zajmują się pisaniem przepisów.

Ktoś z rządzących rozmawia z wami na temat zmian?

Kilka miesięcy temu odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Sportu. Jako związek zabieraliśmy tam głos. Wtedy też zdecydowaliśmy, że wystąpimy do innych państw z pytaniem, jak u nich wyglądają regulacje dotyczące rolkarzy. Z odpowiedzi wynika, że najlogiczniejsze rozwiązanie wprowadzono w Belgii. Tam, kiedy rolkarz jedzie wolno, jest traktowany jak pieszy, kiedy szybko – jak rowerzysta. To chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Wydaje się, że z projektu niezadowoleni będą rowerzyści, bo nie chcą z wami dzielić ścieżek...

Zdaję sobie z tego sprawę. Ścieżki były projektowane dla nich. Jeśli jednak wprowadzimy rozsądne przepisy, nie będziemy im przeszkadzać. Dziś zgodnie z ustawą o ruchu drogowym osoba, która jeździ na rolkach, traktowana jest jako pieszy, dlatego też nie wolno jej jechać po ścieżkach rowerowych, tylko po chodnikach i miejscach przeznaczonych do ruchu pieszych. Dziś w ogóle nie jesteśmy ujęci ani zdefiniowani jako uczestnicy dróg. A przecież jest nas kilkadziesiąt tysięcy, jeśli nie więcej.

A co z bezpieczeństwem?

Zdania na ten temat są podzielone. W mojej opinii proponowane przepisy wpłyną na poprawę bezpieczeństwa. Wreszcie też będziemy się mogli odwołać do swoich praw.

Kto dziś bardziej przeszkadza w poruszaniu się po drogach: wy pieszym czy rowerzyści wam?

Dziś jeszcze to pewnie my wszystkim przeszkadzamy. Bardziej jednak jesteśmy zbliżeni do rowerzystów, choć często poruszamy się z mniejszą prędkością niż oni.

Jak jest z infrastrukturą dla rolkarzy? Macie gdzie jeździć poza chodnikiem?

Mamy. Jest coraz lepiej. Budowane są nowe obiekty sportowe – wrotkowiska. Na nich można rzeczywiście bezpiecznie jeździć. Działają już w Tomaszowie Lubelskim, Dusznikach-Zdroju, Wrocławiu czy Poznaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku