Zgodnie z ustawą o grach hazardowych do katalogu tych gier zaliczamy gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Co jednak istotne, ten sam przepis (artykuł 2 ustawy) wskazuje już enumeratywnie, że grami takimi są m.in. black jack, baccarat oraz poker. Ten bardzo niefortunny zapis ustawy sprowadził na miłośników pokera olbrzymie problemy. Jak bowiem uznano w orzecznictwie, wymienienie tych gier jako przykładów gier hazardowych oznacza, że winny być za takowe uznawane zawsze, bez względu na to, czy spełniają przesłanki określone w zdaniu pierwszym przepisu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego II GSK 714, wyrok NSA II GSK 87/07, wyrok WSA w Warszawie VI SA/Wa 1000/06).
Poza obrotem
Efektem takiej interpretacji przepisu było praktycznie wyeliminowanie pokera oraz pozostałych gier z obrotu. Skoro uznano, że zawsze są to gry hazardowe, to mogły być one urządzane tylko na zasadach określonych w ustawie o grach hazardowych. Abstrahując od opisywania całości obostrzeń przewidzianych w ustawie, wystarczy wspomnieć, że działalność w zakresie tych gier mogła być prowadzona wyłącznie w kasynie. Efektem takiej interpretacji było zejście pokerzystów do „podziemia".
Co pewien czas w prasie pojawiały się kuriozalne informacje o procesach ludzi, którzy umówili się na partię pokera (na drobne kwoty lub też dla samej satysfakcji). Należy zauważyć, że za urządzenie lub prowadzenie wbrew przepisom ustawy gry losowej – a więc i pokera – kodeks karny skarbowy przewiduje grzywnę do 720 stawek dziennych albo karę pozbawienia wolności do lat trzech, albo obie te kary łącznie (art. 107 § 1 k.k.s.). Efektem był m.in. paraliż pokera sportowego, którego federacja podejmowała aktywne działania mające na celu przywrócenie możliwości gry w pokera.
Wykładania wskazanego przepisu zmieniła się wskutek wydania wyroku przez Naczelny Sąd Administracyjny 10 września 2013 r. ( II GSK 1880/11). W tym postępowaniu NSA rozstrzygał, czy gra w pokera sportowego – opierająca się na identycznych zasadach jak Texas Hold'em Poker – jest grą hazardową. Jak słusznie zauważył sąd, „zgodnie z art. 2 ust. 1 powyższej ustawy o grach hazardowych, grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik zależy w szczególności od przypadku, a warunki gry określa regulamin.
Kiedy hazard
Tym samym, aby daną grę uznać za losową, niezbędne jest pełnienie trzech przesłanek łącznie: organizator oferuje nagrody rzeczowe lub pieniężne, wynik w szczególności zależy od przypadku, warunki gry określa regulamin. (...)Podkreślić również należy, że dopiero prawidłowe ustalenie powyższych okoliczności umożliwi dokonanie oceny, czy gra w pokera sportowego (Texas Hold'em) jest grą losową w rozumieniu ustawy, a więc czy wynik tej gry w szczególności zależy od tego elementu losowego".