Aktualizacja: 13.08.2020 15:51 Publikacja: 13.08.2020 15:51
Foto: AdobeStock
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wydał ważny wyrok dla praktyki przyznawania 500+ rozwiedzionym rodzicom. Sprawa dotyczyła ojca, któremu przez brak orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej prezydent miasta odmówił ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na małoletniego syna na okres od października 2019 r. do maja 2021 r. Uważał bowiem, że 500+ przysługuje obojgu rozwiedzionym rodzicom sprawującym opiekę naprzemienną, jeśli została wprost zapisana w wyroku.
Mężczyzna nie zgadzał się z taką wykładnią art. 5 ust. 2a ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. I Samorządowe Kolegium Odwoławcze potwierdziło, że w jego przypadku nie można wykluczyć sprawowania opieki w warunkach naprzemiennych. Prawa do 500+ jednak nie wywalczył. SKO zauważyło, że wniosek złożyli oboje rodzice, ale matka była pierwsza i to jej przyznano 500+ do maja 2021 r. A w ocenie kolegium, gdy w obrocie jest już decyzja przyznająca świadczenie na to samo dziecko i ten sam okres, to późniejsze przyznanie go drugiemu rodzicowi wymagałoby skorygowania tej decyzji. A w świetle regulacji dotyczącej zbiegu uprawnień bez zgody matki zmienić jej nie można.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Spadkobiercy, który obejmuje po zmarłym wszelkie prawa i obowiązki związane z tzw. ulgą mieszkaniową, przysługują ich maksymalnie ukształtowane ekspektatywy.
Prezes Rady Ministrów może przyznać emeryturę lub rentę osobie legitymującej się wybitnymi, niepowtarzalnymi zasługami i osiągnięciami na polu społecznym, artystycznym czy politycznym. Jak sądy podchodzą do swobody decyzji premiera?
Po wyrokach NSA Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że ponownie przeanalizuje sprawę firmy, której wskutek zmiany przepisów cofnięto zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać rocznego zeznania podatkowego, a w jakim przypadku ma taki obowiązek? Wyjaśniły to Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS.
Wójt gminy nie ma kompetencji do określania i przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, których przełożonym jest dyrektor szkoły.
Ustalenie, komu przysługuje przymiot strony w postępowaniu administracyjnym, wciąż pozostaje jednym z najbardziej problematycznych aspektów tego postępowania, mimo licznych wypowiedzi sądów administracyjnych oraz przedstawicieli nauki na ten temat.
Reforma programu 800+ powinna pójść w kierunku uzależnienia świadczenia od dochodów rodzin. A nie dotyczyć wyłącznie Ukraińców.
Opłaty pobieranie przez bank od klientów za przekazanie pisemnych wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny zdolności kredytowej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas