Premier Morawiecki ma przedstawić plan odbudowy po COVID-19

Jeszcze w grudniu premier Mateusz Morawiecki ma pokazać nowe pomysły dotyczące wyjścia z postcovidowego kryzysu gospodarczego i społecznego.

Aktualizacja: 20.11.2020 05:56 Publikacja: 19.11.2020 19:47

Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki muszą szukać sojuszników dla swojej strategii

Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki muszą szukać sojuszników dla swojej strategii

Foto: Rzeczpospolita, Jerzy Dudek

PiS wie, że jest w kryzysie – być może największym i najbardziej rozległym od przejęcia władzy w 2015 roku – i już teraz szykuje się do tego, by spróbować wyjść z trudnej sytuacji. Prace nad nowymi, szerokimi rozwiązaniami społeczno-gospodarczymi trwają, zarówno w rządzie, jak i na Nowogrodzkiej. Ich szkic – jak się dowiadujemy – jeszcze w grudniu ma zaprezentować premier. Ma on pokazać m.in., jaki PiS ma pomysł na świat po pandemii koronawirusa.

Stratedzy partii dostrzegają zagrożenie, jakim dla ogólnej sytuacji władzy byłby utrzymujący się spadek sondażowy. A to efekt błędnych decyzji i politycznego chaosu ostatnich miesięcy.

Sytuację wykorzystuje opozycja. W czwartek lider PO Borys Budka zapowiedział wniosek o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja podkreśla, że pojawia się coraz więcej wątpliwości w sferze, którą nadzoruje wicepremier, m.in w związku z protestami kobiet. – Pan, panie Kaczyński, nie schowa się przed Polakami. Będzie pan musiał tu przyjść i się wytłumaczyć – mówił w Sejmie Budka.

Odbić się od spadków

PiS chce w najbliższych tygodniach wyjść z defensywy, którą widać też w badaniach poparcia. W ostatnich tygodniach PiS zanotowało wyraźne spadki, ale kilka ostatnich sondaży przyniosło też zapowiedzi możliwego odbicia. Np. w badaniu IBRiS dla wp.pl PiS może liczyć na 33 proc., a KO – na 24,1 proc. To wzrost PiS w porównaniu z poprzednim badaniem o 4 pkt proc. Jednak nadal notowania PiS utrzymują się na dużo niższym poziomie niż przed wybuchem II fazy pandemii i przed protestami po decyzji TK oraz kontrowersyjnej w elektoracie na wsi ustawie o ochronie zwierząt. Forsowanie tego pomysłu doprowadziło do buntu w klubie PiS oraz protestów rolników i przedsiębiorców organizowanych m.in. przez AgroUnię.

Dopiero niedawne „rozmowy ostatniej szansy" kilku posłów PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim doprowadziły do tego, że do secesji w tym tygodniu nie doszło. Ale sejmowe kuluary są pełne plotek o niestabilności i kłótniach w klubie, a poseł Lech Kołakowski nadal podtrzymuje, że wychodzi z partii.

Kwestia unijna

Przesłanie premiera Morawieckiego dotyczące Unii Europejskiej i zapowiedź weta, przy jednoczesnym otwarciu na kompromisowe rozwiązanie, ma pomóc w komunikacji z własnym elektoratem. Ale nie bez kosztów politycznych. Bo daje opozycji szansę, by wprost mówić o polexicie, zdradzie Polski przez PiS i realizowaniu scenariusza z Moskwy.

PiS szuka więc nowych sojuszników. Elementem planu była uchwała w sprawie weta i praworządności, w której rząd podkreśla obronę suwerenności przed arbitralnymi pomysłami Brukseli. W czwartek uchwałę poparli nie tylko posłowie PiS, ale też pięciu polityków Kukiz'15. Jak słyszymy w klubie PiS, to sygnał, że w Sejmie możliwe są w przyszłości nowe rozwiązania.

PSL zapowiedziało jednocześnie, że poprze ratyfikację unijnego planu odbudowy, gdy ta znajdzie się w Sejmie. Wicemarszałek Piotr Zgorzelski ironicznie zapowiedział w czwartek, że w tej sprawie PiS może liczyć na ludowców – i to w kontekście wewnętrznego układu sił w samej Zjednoczonej Prawicy. – Apeluję do premiera Morawieckiego – niech się pan nie ogląda na 18 posłów Solidarnej Polski. Kiedy przyjdzie moment, że parlamenty krajowe będą musiały ratyfikować unijny fundusz odbudowy, posłowie PSL podniosą za tym rękę – powiedział w programie „Graffiti" w Polsat News. Jak wynika z czwartkowych deklaracji, gdy dojdzie do głosowania nad planem, poprą go też inne partie, ale to słowa Zgorzelskiego wywołały liczne komentarze w sejmowych kuluarach o puszczaniu oka do PiS.

Rząd liczy też na odbudowę nastrojów społecznych, jeśli dojdzie do wygaszenia pandemii, W piątek – jak wynika z naszych informacji – premier Morawiecki zapowie, jak ma wyglądać walka z pandemią w najbliższych tygodniach. Nasi rozmówcy zwracają też uwagę na pierwsze od miesięcy pozytywne zmiany w badaniach CBOS w ocenach tego, jak rząd radzi sobie z pandemią.

Polityka
Kosiniak-Kamysz: Polska wydaje tyle na wojsko, by utrzymać dobre relacje z USA
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Polityka
Szejna komentuje słowa Trumpa: Nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków
Polityka
Andrzej Duda nie wierzy w zwycięstwo Karola Nawrockiego
Polityka
Marek Migalski: Pogłoski o śmierci Szymona Hołowni są mocno przesadzone
Polityka
Andrzej Sadowski: W Polsce mamy do czynienia ze światami równoległymi