Ulga ekologiczna: Jakie wydatki dają prawo do odpisu

Na pytania czytelników w sprawie ulgi ekologicznej odpowiada Natalia Szymocha, konsultantka podatkowa w ATA Finance.

Aktualizacja: 07.05.2020 18:34 Publikacja: 07.05.2020 16:35

Ulga ekologiczna: Jakie wydatki dają prawo do odpisu

Foto: AdobeStock

Wymieniłem dziesięcioletni gazowy piec kondensacyjny na nowy, również kondensacyjny. Czy mogę skorzystać z ulgi na walkę ze smogiem?

Katalog wydatków uprawniających do ulgi znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Wymienia m.in. kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin. Jeśli czytelnik zainwestował w takie urządzenia, ma prawo do ulgi.

Mam budynek mieszkalny jednorodzinny. Poniosłem wydatki na zewnętrzne ocieplenie styropianem i położenie struktury. Czy mogę je odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym?

W rozporządzeniu określającym katalog inwestycji premiowanych ulgą znajdziemy m.in. wydatki na materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzących w skład systemu dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed wilgocią. A także związane z tym usługi budowlane. Czytelnik może więc odliczyć od dochodu poniesione wydatki, np. na styropian czy kleje.

Czytaj także:

Wszystko co warto wiedzieć o uldze ekologicznej

Z ulgi na ekologiczne inwestycje skorzystają tylko właściciele

Kto walczy ze smogiem, zaoszczędzi na podatku

Można skorzystać z dwóch preferencji

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

 

Przeprowadziłem modernizację ogrzewania w 2016 r. Mam jeszcze faktury z tego okresu. Czy mogę je teraz rozliczyć?

Ulga przysługuje na wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. Wcześniejsze nie mogą być odliczone. Tak wynika z nowelizacji ustawy o PIT, która wprowadziła ulgę.

Odliczenia można dokonać również z inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2019 r., pod warunkiem że zostanie zakończona po 31 grudnia 2018 r. Jednak nie później niż w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Podobno ulga nie przysługuje na wydatki poniesione w trakcie budowy domu. Przecież to najlepszy moment na dokonanie ekologicznej inwestycji. Jaki przepis zabrania odliczenia?

Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o PIT od dochodu możemy odliczyć wydatki związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Aby rozszyfrować to pojęcie, musimy sięgnąć do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wynika z niego, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne powoduje określone zmiany w dotychczasowym użytkowaniu budynku. Musi więc być realizowane w budynku, który już istnieje.

Tak też uważa Ministerstwo Finansów. W objaśnieniach z 16 września 2019 r. podkreśliło, że odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych.

Analogiczne stanowisko znajdziemy także w interpretacjach, przykładowo z 24 kwietnia 2020 r. (nr 0115-KDIT2.4011.109.2020.1.ŁS).

Czy zwrot wydatków w następnym roku po inwestycji powoduje konieczność korekty rozliczenia?

Czytelnik może odliczyć od dochodu jedynie te wydatki, które sam poniósł, czyli uszczupliły one jego majątek. Jeśli zostały mu zwrócone, ulga nie przysługuje. Załóżmy, że w 2019 r. przeprowadził przedsięwzięcie termomodernizacyjne i w zeznaniu za ten rok skorzystał z odliczenia. W 2020 r. otrzymał dotację z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w wysokości 40 proc. zainwestowanej kwoty. Rozliczając 2020 r., ma obowiązek doliczyć do dochodu zwrócone mu wydatki.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo