Niech żyje epidemia!

Nic z tego, nie udało mnie się w święta wrócić do świata Forsyte'ów. Zamiast tego oglądałem stare filmy, wśród nich „Celebrity". Woody Allen pokazał w nim świat przerażający, świat, w którym równie ważna co senator jest otyła karlica akrobatka, rozhisteryzowana gwiazdeczka – nimfomanka czy dziennikarka od plotek i tylko stara pani Godella ma odwagę powiedzieć, że to absurd. Widzimy nasz świat. Taka wizja 22 lata temu bawiła i przerażała, a dziś? Dziś wszyscy wiemy, kim jest Kim Kardashian. Przyzwyczailiśmy się bardzo szybko, wzruszamy najwyżej ramionami, bo nie ma co kopać się z koniem i zawracać Wisłę kijem. Popłynęła na Gdańsk? Trudno, niech płynie. I tylko od czasu do czasu, gdy światem naszym coś wstrząśnie, pytamy czy to aby normalne?

Aktualizacja: 19.04.2020 16:32 Publikacja: 17.04.2020 18:45

Niech żyje epidemia!

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

To był wstęp, teraz uwaga: nie wypowiadam się co do sensowności majowych wyborów, nie wiem, czy da się je przeprowadzić, czy to rozsądne i wreszcie czy legalne. Ale ze wszystkich argumentów przeciwko wyborom jeden uznaję za wyjątkowo absurdalny – otóż wyborów nie może być, bo nie było kampanii.

Tak, w normalnych czasach czekamy na kampanię wyborczą i obserwujemy ją z zapartym tchem jak wielkie targowisko próżności, może trochę z niedowierzaniem, jak wtedy, gdy dowiadujemy się, że za T-shirt trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, bo to taka marka. Przyglądamy się tej kampanii, wysłuchujemy obietnic, nie pytając nawet, jak kandydat – zwłaszcza kandydat na polskiego prezydenta, który ma naprawdę skąpe uprawnienia – ma zamiar je spełnić. Bo to jak randka umiarkowanie urodziwej panny z absztyfikantem. Przecież ona też ma w domu lustro, ale posłuchać, że najpiękniejsza, że on jej gwiazdkę z nieba, i tak chce. W normalnych czasach tak to wygląda.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
„Heretic”: Wykłady teologa Hugh Granta
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Plus Minus
„Farming Simulator 25”: Symulator kombajnu
Plus Minus
„Rozmowy z Brechtem i inne wiersze”: W środku niczego
Plus Minus
„Joy”: Banalny dramat o dobrym sercu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Karolina Stanisławczyk: Czarne komedie mają klimat
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska