Tomasz Pietryga: Z lockdownem od ściany do ściany

Rząd, wprowadzając restrykcje, chce uniknąć błędu wakacyjnej fiesty i pozwolić złapać oddech służbie zdrowia, która nie jest w stanie ograniczyć rosnącej śmiertelności Polaków.

Aktualizacja: 18.12.2020 08:57 Publikacja: 17.12.2020 20:46

Tomasz Pietryga: Z lockdownem od ściany do ściany

Foto: Adobe Stock

Wprowadzenie od 28 grudnia do 17 stycznia narodowej kwarantanny oznacza niemal całkowity lockdown nie tylko życia gospodarczego, ale przede wszystkim społecznego. Restrykcje są bliskie tym wprowadzonym w marcu, gdy w pewnym momencie zamknięto nawet lasy. Cel jest ciągle ten sam: ograniczenie mobilności i społecznej aktywności do minimum.

Premier Mateusz Morawiecki, decydując się na te obostrzenia, chce uniknąć błędu z lata, kiedy wakacyjna fiesta, liczne nieskrępowane kontakty społeczne doprowadziły do uderzenia drugiej fali pandemii jesienią. Trudno ją zatrzymać do dziś. Polska mimo licznych restrykcji pozostaje w grupie państw o najwyższej śmiertelności, i to nie tylko w Europie. Tymczasem święta, sylwester, ferie  to okres wzmożonych kontaktów społecznych.

Czytaj także: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra i Nowy Rok

Co chce osiągnąć rząd? Przede wszystkim zminimalizować ryzyko, że pandemia będzie się rozwijała jeszcze szybciej. I doprowadzić do spadku zachorowań, by przerzucić siły do konwencjonalnego systemu ochrony zdrowia, bo ten się załamuje. Wysoka śmiertelność Polaków wynika właśnie z tego. Nie ma diagnostyki czy szybkiej reakcji na inne schorzenia niż Covid, a te wciąż zagrażają życiu chorych.

Czas lockdownu gospodarczego też nie jest przypadkowy. Rząd świetnie zdaje sobie sprawę, że w styczniu, po świętach, konsumpcja jest najniższa w roku. Dlatego zamknięcie na dwa tygodnie sklepów nie powinno aż tak bardzo uderzyć w liczący jeszcze świąteczne zyski handel.

Czy ta strategia zadziała? Koronawirus ciągle jest nieprzewidywalny, a walczące z nim państwo odbija się od ściany do ściany. Trudno znaleźć równowagę między dobrem gospodarki, dbaniem o miejsca pracy a bezpieczeństwem zdrowotnym, zwłaszcza że zarówno portfele Polaków, jak i ich zdrowie zostały już mocno nadwerężone. Ograniczenie kontaktów społecznych może dać oddech służbie zdrowia, ale później znowu czeka ją skok w nieznane. Eksperci czekają na upowszechnienie szczepionki, no i na wiosnę, która może oznaczać naturalne wyhamowanie zarazy, podobnie jak grypy.

Ten rok zamyka się symboliczną klamrą. W marcu w akcie desperacji rząd zamknął lasy, dziś wprowadza godzinę policyjną w sylwestra. Oby nie było to tylko symboliczne zamknięcie całego okresu zarazy.

Opinie Prawne
Mariusz Ulman: Co zrobić z neosędziami, czyli jednak muchomorki, słoneczka i żabki
Opinie Prawne
Paweł Rochowicz: Sezon partnerstwa fiskusa z podatnikiem to sezon wyborczy
Opinie Prawne
Pietryga: Tusk nie zatrzyma globalizacji, ale Chińczyków i Turków zatrzymać może
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sztab Rafała Trzaskowskiego wszedł na minę
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Tę opinię rzecznika TSUE Adam Bodnar musi uważnie przeczytać