Refleksje na temat banku centralnego

Ostatnio głośno jest w mediach o polskim banku centralnym. Na temat zasad jego funkcjonowania wypowiadają się zarówno wysokiej klasy specjaliści, jak i osoby niemające pojęcia o istocie działalności tej ważnej instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego. Tak to już jest, gdy temat mamy nośny i zabarwiony nutką polityczną.

Publikacja: 04.02.2019 21:00

Refleksje na temat banku centralnego

Foto: Bloomberg

Tymczasem od lat wiadomo, że wokół działań banku centralnego powinna panować „cisza", a fundamentalne decyzje w zakresie stabilności finansowej państwa, np. interwencji walutowych, powinny być podejmowane „w zaciszu gabinetów". Od zawsze wiadomo też, że bank centralny powinien być niezależny w kilku wymiarach, w tym instytucjonalnym, funkcjonalnym, personalnym i finansowym. Niezależność ta nie może przy tym oznaczać braku współpracy z właściwymi organami państwa.

Warto nadmienić równocześnie, że w ostatnich latach niezależność banków centralnych została wystawiona na próbę, m.in. w odpowiedzi na ostatni globalny kryzys finansowy, kiedy to rządy niektórych państw oczekiwały od nich podejmowania niestandardowych decyzji, niekiedy na granicy obowiązującego prawa. Mimo to niezależność banków centralnych w większości przypadków obroniła się.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego