Pierwokup akcji i udziałów dopiero od 5 ha
Przysługujące KOWR prawo pierwokupu udziałów i akcji będzie obejmowało jedynie spółki, które mają więcej niż 5 ha użytków rolnych. Dotychczasowe regulacje nie przewidywały żadnych ograniczeń prawa pierwokupu KOWR, co budziło uzasadnione kontrowersje z uwagi na daleko idące skutki nieważności sprzedaży dokonanej bez poinformowania o tym fakcie KOWR. Nieważność transakcji mogła mieć katastrofalne skutki dla spółki np. nieważność uchwał podjętych przy udziale wspólnika, który nabył udziały lub akcje spółki z naruszeniem UKUR. Opisane zagrożenia są i będą niestety aktualne nawet w sytuacji sprzedaży akcji lub udziałów spółki, która nie była świadoma, że jest właścicielem gruntów rolnych, bo nabyła je np. w drodze zasiedzenia – jeżeli jest właścicielem powyżej 5 hektarów.
Czytaj także: Obrót ziemią rolną nadal będzie ograniczony
Analogiczny próg powierzchni zostanie wprowadzony także w przypadku spółek osobowych, w odniesieniu do których KOWR przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości rolnych w sytuacji zmiany lub przystąpienia nowego wspólnika do spółki.
Zbycie nabytych gruntów już po 5 latach
Skrócony do 5 lat zostanie okres, w którym nabywca nieruchomości rolnej nie może jej zbyć lub oddać w posiadanie innym podmiotom. Nowy 5-letni okres będzie dotyczyć także nieruchomości nabytych przed wejściem w życiem nowelizacji UKUR, dla których biegł dotychczasowy 10-letni okres. Jednak zakazy nie będą obejmowały gruntów rolnych o powierzchni do 1 ha, położonych na terenie miast. W praktyce oznacza to, że jedynie działkami rolnymi położonymi w miastach, o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha, będzie można swobodnie obracać, bez konieczności uzyskania zgody KOWR. Trudno zatem mówić o istotnej liberalizacji istniejących ograniczeń, tym bardziej, że w toku prac nad ustawą proponowano dopuszczenie do nieograniczonego obrotu nieruchomości o powierzchni 3 ha, z czego jednak ostatecznie zrezygnowano.
Bliżsi jedynie pasierbowie i rodzeństwo rodziców
Nadchodząca nowelizacja poszerza także ustawowy krąg osób bliskich, jednak jedynie o pasierbów i rodzeństwo rodziców. W dalszym ciągu osobami bliskimi nie będą zatem osoby pozostające ze sobą w faktycznym pożyciu, które przed nowelizacją z 30 kwietnia 2016 r. miały taki status. Dodatkowo, osobami bliskimi nie będą także zięciowie oraz synowe, mimo iż uwzględnienie również tych osób wydawałoby się zgodne z założeniami ustawy.