Rada zaopiniowała propozycje zmian w zasadach obrotu gruntami rolnymi. Chodzi o nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nad którą pracuje minister rolnictwa i rozwoju wsi. Większość propozycji ocenia pozytywnie, ale wskazuje też na niedoskonałości rządowej propozycji. Chodzi m.in. o listę osób bliskich rolnika, mających większą swobodę w obrocie gruntami. Projekt rozszerza tę listę o rodzeństwo rodziców oraz pasierba. Zdaniem rady propozycja jest arbitralna.
Czytaj także: Obrót ziemią rolną: syn rolnika nie zawsze przejmie ziemię po ojcu
Nie wiadomo bowiem, dlaczego w definicji osoby bliskiej znalazły się jedynie dzieci rodzeństwa, a nie wszyscy zstępni rodzeństwa. W praktyce zaś mogą się zdarzać sytuacje, gdy osobą, która byłaby skłonna nabyć nieruchomość rolną, jest dopiero wnuk lub prawnuk rodzeństwa. Ponadto definicja nie obejmuje innych powinowatych niż pasierb, wyklucza np. zięcia.
Rada legislacyjna ma również zastrzeżenia dotyczące wyłączenia spod działania ustawy nabycia gruntów rolnych w toku postępowań egzekucyjnych lub upadłościowych. W takim przypadku każdy podmiot będzie mógł nabyć nieruchomość rolną o dowolnej powierzchni.
Rada zauważa również, że nie będzie pełnej dowolności w tym zakresie. W przypadku nabycia nieruchomości rolnej w wyniku orzeczenia sądu wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości. W takim wypadku uprzywilejowanie postępowań egzekucyjnych i upadłościowych okazuje się pozorne.