Aktualizacja: 17.01.2020 17:13 Publikacja: 17.01.2020 17:10
Foto: YouTube
Absolwent warszawskiego liceum im. Stefana Batorego zdążył już podbić listy przebojów dwoma wakacyjnymi singlami, opowiadającymi o młodzieńczych wybrykach nad stołeczną rzeką - “Schodki” i “Prawy do lewego”.
2019 rok zakończył olbrzymią burzą w mediach. Premiera utworu “Patointeligencja” osiągneła historyczny rozgłos, podzieliła Internet i polskie domy. Sam teledysk został obejrzany aż 17 mln razy w YouTube.
Mata, młody reprezentant SBM Label, przełamał jej stereotyp. Udowodnił, że scena hip-hopowa nie ma granic i jest na niej miejsce również dla chłopaka z tak zwanego dobrego domu.
Dotychczasowe dokonania Maty mogą kojarzyć się z innym warszawskim raperem - Taco Hemingwayem. Jednak na płycie “100 dni do matury” Mata zaznacza swoją oryginalność. Zaprasza nas do własnego, odrębnego świata, opowiadając swoje szkolne i pozaszkolne przygody w stylu “Mikołajka” dla nastolatków. Potrafi nagrać utwór refleksyjny, który chwyta za serca melancholików, a chwilę później wraz z koleżkami totalnie się wygłupić i zarapować imprezowy hymn jego ekipy.
Generalnie “100 dni do matury” to bardzo udana opowieść o młodzieńczych rozterkach, napisana lekkim piórem, z dystansem i specyficznym poczuciem humoru, która przez lata może służyć również starszym słuchaczom jako sympatyczna retrospekcja z czasów młodości. O ile nie są świętoszkami lub hipokrytami.
Mata opanował swój styl i technikę do perfekcji, dlatego fajnie byłoby następnym razem usłyszeć go w bardziej odważnych muzycznych eksperymentach!
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Zakończył się WspółKongres Kultury (7-9 listopada). Nie mógłby się odbyć za rządów Zjednoczonej Prawicy, ale też ujawnił zjawiska, które miały się już nie powtarzać.
- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.
W dniach 7–9 odbędzie się współKongres Kultury, którego tematy wybrano w głosowaniu. Najwięcej głosów otrzymał panel „Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?”.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Karolina Rozwód oświadcza, że została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej bezprawną groźbą.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Na scenie bywa zalotna, kusząca albo zimna. Zakochana albo mściwa. Elīna Garanča, jedna z największych artystek XXI wieku, wystąpi w piątek 15 listopada w Operze Narodowej podczas Festiwalu Eufonie.
Ariana Grande i Cynthia Erivo spotkały się, aby porozmawiać o wspólnym doświadczeniu, jakie przyniosła im praca nad filmem "Wicked". Wcieliły się w nim w główne role - Galindy i Elphaby.
Druga część „Jokera” będzie miała formę musicalu, co intryguje mnie jeszcze bardziej, zwłaszcza że występuje w niej Lady Gaga.
Jedyny plus mojej wizyty w TV Republika, to że cała sytuacja zainspirowała mnie do napisania piosenki pod tytułem „Tutsi i Hutu” - mówi Muniek Staszczyk, wokalista T.Love.
- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.
Już po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – najważniejsze cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone światowej sławy wirtuozowi fortepianu, wybitnemu kompozytorowi, mężowi stanu, politykowi, dyplomacie oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości. Festiwal ma na celu popularyzację twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zapewniając, by jego dorobek artystyczny zajmował należne mu miejsce w kanonach muzyki klasycznej, a jednocześnie pielęgnację pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz polskiej niepodległości.
Jacob Collier uznany przez fanów i krytyków za jednego z najbardziej utalentowanych młodych artystów wystąpi 14 listopada w łódzkiej Atlas Arenie.
Wprawdzie szczególnie prestiżową nagrodę jako osobowość roku zdobył kontratenor Jakub Józef Orliński, ale pozostałe Koryfeusze Muzyki Polskiej otrzymały na gali w Filharmonii Narodowej równie utalentowane kobiety.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas