Aktualizacja: 17.01.2020 17:13 Publikacja: 17.01.2020 17:10
Foto: YouTube
Absolwent warszawskiego liceum im. Stefana Batorego zdążył już podbić listy przebojów dwoma wakacyjnymi singlami, opowiadającymi o młodzieńczych wybrykach nad stołeczną rzeką - “Schodki” i “Prawy do lewego”.
2019 rok zakończył olbrzymią burzą w mediach. Premiera utworu “Patointeligencja” osiągneła historyczny rozgłos, podzieliła Internet i polskie domy. Sam teledysk został obejrzany aż 17 mln razy w YouTube.
Mata, młody reprezentant SBM Label, przełamał jej stereotyp. Udowodnił, że scena hip-hopowa nie ma granic i jest na niej miejsce również dla chłopaka z tak zwanego dobrego domu.
Dotychczasowe dokonania Maty mogą kojarzyć się z innym warszawskim raperem - Taco Hemingwayem. Jednak na płycie “100 dni do matury” Mata zaznacza swoją oryginalność. Zaprasza nas do własnego, odrębnego świata, opowiadając swoje szkolne i pozaszkolne przygody w stylu “Mikołajka” dla nastolatków. Potrafi nagrać utwór refleksyjny, który chwyta za serca melancholików, a chwilę później wraz z koleżkami totalnie się wygłupić i zarapować imprezowy hymn jego ekipy.
Generalnie “100 dni do matury” to bardzo udana opowieść o młodzieńczych rozterkach, napisana lekkim piórem, z dystansem i specyficznym poczuciem humoru, która przez lata może służyć również starszym słuchaczom jako sympatyczna retrospekcja z czasów młodości. O ile nie są świętoszkami lub hipokrytami.
Mata opanował swój styl i technikę do perfekcji, dlatego fajnie byłoby następnym razem usłyszeć go w bardziej odważnych muzycznych eksperymentach!
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Dziś w warszawskiej Zachęcie Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji, wręczyła nominacje zespołowi, który zwyciężył w konkursie na projekt przyszłorocznej wystawy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Grupa Bono świętuje 20. rocznicę premiery nagrodzonego ośmioma nagrodami Grammy albumu „How To Dismantle An Atomic Bomb”. Opublikuje nieznane nagrania z sesji oraz zremasterowany oryginał.
Po ogłoszeniu wyników Spotify za trzeci kwartał 2024 r. akcje streamingowego giganta poszybowały do blisko 480 dolarów, a współzałożyciele platformy w ostatnim czasie zarobili na sprzedaży akcji ponad 800 mln dolarów.
Charles Dumont komponował dla wielu artystów, ale w pamięci pozostanie jako autor piosenki „Non, je ne regrette rien” („Nie, nie żałuję niczego”) nierozerwalnie związanej z największą francuską gwiazdą Edith Piaf.
„Substancja” daje do myślenia, jak każda okrutna baśń.
Już po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – najważniejsze cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone światowej sławy wirtuozowi fortepianu, wybitnemu kompozytorowi, mężowi stanu, politykowi, dyplomacie oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości. Festiwal ma na celu popularyzację twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zapewniając, by jego dorobek artystyczny zajmował należne mu miejsce w kanonach muzyki klasycznej, a jednocześnie pielęgnację pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz polskiej niepodległości.
Na scenie bywa zalotna, kusząca albo zimna. Zakochana albo mściwa. Elīna Garanča, jedna z największych artystek XXI wieku, wystąpi w piątek 15 listopada w Operze Narodowej podczas Festiwalu Eufonie.
Ariana Grande i Cynthia Erivo spotkały się, aby porozmawiać o wspólnym doświadczeniu, jakie przyniosła im praca nad filmem "Wicked". Wcieliły się w nim w główne role - Galindy i Elphaby.
Druga część „Jokera” będzie miała formę musicalu, co intryguje mnie jeszcze bardziej, zwłaszcza że występuje w niej Lady Gaga.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas