Mamy złą wiadomość dla niepełnosprawnych, którym orzeczenie o niezdolności do służby wydały organy podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie skorzystają z ulgi rehabilitacyjnej.
Taką interpretację (nr 0115- KDIT2-2.4011.120.2019. 1.MM) uzyskał podatnik, który jest emerytem policyjnym.
Czytaj także: Dwie emerytury dla wojskowych - korzystny wyrok SN dla mundurowych emerytów
W 2014 r. komisja lekarska MSWiA zakwalifikowała go do III grupy w związku ze służbą w policji. Jest to orzeczenie o inwalidztwie trwałym. Mężczyzna zapytał, czy może odliczyć wydatki na dojazdy samochodem, który jest zarejestrowany tylko na jego żonę, lecz małżonkowie mają majątek wspólny.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie odpowiedział jednak na to pytanie. Stwierdził bowiem, że mężczyzna w ogóle nie ma prawa do ulgi. Przypomniał, że chodzi o odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne, wskazanych w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Zalicza się do nich m.in. wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, do limitu 2280 zł w roku podatkowym. Warunkiem odliczenia jest posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo socjalną.