To są schorzenia typowe dla wieku starszego, które u ludzi młodych praktycznie nie występują lub mają inny przebieg, a także schorzenia, z którymi wchodzimy w wiek podeszły. Wraz ze starzeniem się organizmu pojawiają się przede wszystkim zaburzenia poznawcze, w tym demencja, niektóre zaburzenia psychiczne, na przykład delirium, depresja, lęki. Typowe są problemy ze słuchem i wzrokiem, choroby kości, czyli osteoporoza i osteopenia, a także postępujący wraz z wiekiem zanik siły mięśniowej, czyli sarkopenia. Schorzeniem częstym i kłopotliwym dla seniora jest również nietrzymanie moczu i trudności z utrzymaniem stolca.
Wszystkie te problemy zdrowotne nakładają się na już istniejące schorzenia. Najczęściej to choroby sercowo-naczyniowe, w tym nadciśnienie, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca w postaci migotania przedsionków, choroby metaboliczne, jak chociażby cukrzyca czy choroby nowotworowe. W rezultacie mamy osobę starszą, która cierpi na choroby powszechne, tzw. cywilizacyjne, które przebiegają u niej nieco inaczej niż w młodszym wieku, oraz na typowe zaburzenia wieku starszego. Dodatkowo niekorzystny wpływ na stan zdrowia mają samotność, zła sytuacja ekonomiczna i brak wsparcia ze strony najbliższych, na jakie zwykle mogą liczyć osoby w wieku średnim. Wszystko to składa się ostatecznie na brak sprawności i niską jakość życia seniora.
Niekiedy o starszych osobach mówi się, że gasną w oczach. Co to jest zespół wątłości starczej?
To zespół objawów, który najczęściej występuje po 80. roku życia. Dotyczy 10–15 proc. seniorów w tym wieku, a więc w Polsce około 200 tys. osób. Charakteryzuje się uczuciem wyczerpania, postępującą słabością, coraz wolniejszym chodem, brakiem apetytu, co można podsumować jako brak chęci do życia.
Trudno powiedzieć, jaka jest etiologia tego zespołu, prowadzi się na ten temat wiele badań. Wiadomo, że podłożem nie jest depresja, ponieważ leki antydepresyjne w tym wypadku nie działają. Podejrzewa się raczej przyczyny immunologiczne, zaburzenia endokrynne, metaboliczne. Nie stosuje się w tym wypadku terapii farmakologicznej, tylko interwencje polegające na zmianie stylu życia. Zaleca się bardziej kaloryczną i wysokobiałkową dietę, a także ruch i wysiłek fizyczny. To możne spowolnić proces zaburzeń funkcjonowania i zabezpieczyć seniora przed upadkami, przed utratą sprawności czy niepotrzebnymi hospitalizacjami. Czyli krótko mówiąc, opóźnić proces powstawania zależności od osób drugich nawet o kilka lat.
Kto powinien zająć się zdrowiem seniorów?