Prowadzone w Katedrze Biochemii Collegium Medicum UMK badania mają być odpowiedzią na kontrowersje dotyczące przeciwnowotworowego działania dużych dawek witaminy C, a także na oczekiwania pacjentów, którzy potrzebują wiarygodnych informacji na ten temat.
– Dotychczasowe badania dotyczące suplementowania witaminą C chorych na nowotwory przyniosły kontrowersyjne wyniki i dotyczy to zarówno dożylnej formy podania, jak i suplementacji doustnej. Niektóre badania donoszą o znaczącym efekcie terapeutycznym, inne temu zaprzeczają. Pacjenci, bardzo często opierając się na doniesieniach mających niewiele wspólnego z nauką, leczą się dużymi dawkami witaminy C – powiedział prof. Ryszarda Oliński, który kieruje grupą badaczy. Jego zdaniem praktycznie każdy pacjent cierpiący na nowotwór interesuje się wszystkim, co mogłoby mu teoretycznie pomóc i oczekuje, że np. wlewy z witaminy C, bez stosowania klasycznych terapii, uleczą go. – Lepiej więc takich pacjentów przygotować, dostarczając naukowych dowodów – podkreślił prof. Oliński.
Jedną z hipotez przyjętych przez kierowaną przez niego grupę jest stwierdzenie, że działanie witaminy C może zależeć od skuteczności transportu tej witaminy do komórki. Zdaniem Olińskiego kontrowersje związane z tym tematem mogą wynikać m.in. z tego, że zdecydowana większość dotychczasowych badań opierała się na analizach ankietowych, a nie technikach pozwalających określić zawartość witaminy we krwi.
– Nasze badania pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje związek między poziomem witaminy C we krwi i w komórkach prostaty oraz limfocytach B, oraz czy obecność takiej zależności przekłada się na zmianę poziomu epigenetycznych modyfikacji DNA, co może być bezpośrednio związane z jej działaniem przeciwnowotworowym – wskazał Oliński. Do wyjaśnienia pozostaje nadal to, dlaczego jedni pacjenci pozytywnie reagują na suplementację witaminą C, a inni nie.
Katedra Biochemii CM UMK była jednym z założycieli i długoletnim członkiem Europejskiego Komitetu Ewaluacji Uszkodzeń oksydacyjnych DNA (angielski skrót ESCODD). Przeprowadzane badania powinny pozwolić na uzyskanie wszystkich informacji oceniających potencjalne przeciwnowotworowe właściwości witaminy C.