Borelioza niebezpieczniejsza niż sądzono - kleszcz może zaatakować o każdej porze roku

Ocieplenie klimatu powoduje, że kleszcz może nas zaatakować o prawie każdej porze roku, a przy okazji zainfekować bakteriami odpowiedzialnymi za boreliozę. Badania wskazują, że bakterie, Borrelia burgdorferi, mogą przetrwać leczenie antybiotykami.

Aktualizacja: 12.03.2018 14:00 Publikacja: 12.03.2018 13:54

Borelioza niebezpieczniejsza niż sądzono - kleszcz może zaatakować o każdej porze roku

Foto: Shutterstock

Naukowcy z Tulane University School of Medicine opublikowali badanie, z którego wynika, że bakterie Borrelia burgdorferi, powodujące boreliozę, mogą przetrwać pełne leczenie antybiotykami. Miesiąc po leczeniu znaleziono żywe bakterie w tkankach ssaków z rzędu naczelnych. Wyniki badań, zdają się potwierdzać deklaracje pacjentów o utrzymujących się objawach, mimo przyjęcia pełnej terapii antybiotykami w leczeniu choroby.

Badaniu poddano 10 naczelnych narażonych na kontakt z kleszczami przenoszącymi bakterie Borrelia burgdorferi. Cztery miesiące po zakażeniu połowa zwierząt otrzymała antybiotyk, doksycyklinę, w dawce proporcjonalnej do dawki stosowanej u ludzi. Wszystkie zwierzęta zostały poddane kompleksowej ocenie, za pomocą wielu metod diagnostycznych, aby ustalić czy baterie przetrwały. W badaniu mierzono odpowiedź immunologiczną przeciwciał na bakterie zarówno przed, jak i po leczeniu.

Mimo leczenia silnym antybiotykiem, bakterie przeżyły. Żywe bakterie znaleziono w wielu narządach badanych zwierząt.

- Z tych danych wynika, że bakterie B. burgdorferi, które miały czas na przystosowanie się do gospodarza, mają zdolność unikania rozpoznawania immunologicznego, tolerują antybiotyk doksycyklinę i atakują ważne organy, takie jak mózg i serce – powiedziała, kierująca projektem, Monica Embers, adiunkt w dziedzinie mikrobiologii i immunologii w Tulane University School of Medicine. - Chociaż obecne schematy leczenia antybiotykami mogą wyleczyć większość pacjentów, leczonych wcześnie, jeśli infekcja się rozwinie, 28-dniowa terapia może być niewystarczająca - dodała.

U wszystkich pacjentów leczonych antybiotykami stwierdzono pewien poziom infekcji jeszcze 7-12 miesięcy po leczeniu. Pomimo negatywnego wyniku testów wykazujących obecność przeciwciał boreliozy, dwóch z 10 osobników nadal było zakażonych, bakterie znaleziono w sercu i pęcherzu moczowym. Bakterie B. burgdorferi, które utrzymują się po leczeniu antybiotykami, są nadal żywe.

Jeśli wybieramy się do lasu, nawet wczesną wiosną, nie rezygnujmy z metod zabezpieczających się przed atakiem, czyli odpowiednim ubiorze i chemicznym zabezpieczeniu środkiem zawierającym DEET, który powoduje, że kleszcze nas nie widzą. Po powrocie koniecznie obejrzyjmy całe ciało czy gdzieś nie czai się zagrożenie.

Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań