Papież Paweł VI ogłoszony świętym

W niedzielę na placu św. Piotra Ojciec Święty kanonizował siedmioro błogosławionych, w tym arcybiskupa Oscara Romero z Salwadoru, zamordowanego podczas mszy, oraz papieża Pawła VI, którego Franciszek nazwał prorokiem Kościoła troszczącego się o ubogich i sternikiem soborowych reform. Na uroczystości przybyły dziesiątki tysięcy wiernych i kilkanaście oficjalnych delegacji państwowych, w tym prezydenci Włoch i Salwadoru.

Aktualizacja: 15.10.2018 06:06 Publikacja: 14.10.2018 19:23

1897–1978

1897–1978

Foto: AFP

Paweł VI rozpoczął pontyfikat w 1963 r., w czasie już trwającego, zwołanego przez Jana XXIII Soboru Watykańskiego II, który miał „uwspółcześnić Kościół katolicki". Do końca kierował jego pracami, a później wprowadzał w życie jego postanowienia. Sobór był wstrząsem dla Kościoła i do dziś jest ważnym punktem odniesienia dla wiernych i hierarchów.

– Dla mnie Paweł VI jest przede wszystkim autorem encykliki „Humanae Vitae", w której przypomniał niezmienne nauczanie Kościoła o ludzkiej seksualności i prawdę o antykoncepcji, wbrew stanowisku ogromnej większości zachodnich hierarchów i mediów. Wtedy pokazał, na czym polega papiestwo: papież ma być strażnikiem prawdy nawet wtedy, kiedy nikt poza nim tej prawdy strzec nie chce – mówi „Rz" Tomasz Terlikowski, publicysta TV Republika i felietonista „Plusa Minusa".

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kościół
Zabrali Kościołowi, dali mniejszościom. Symboliczny gest rządu
Kościół
W mieszkaniu księdza odbyła się orgia. Jest decyzja Watykanu
Kościół
Kard. Dziwisz zaprzecza zarzutom ws. molestowania. Duchowny był szantażowany?
Kościół
Kardynał Stanisław Dziwisz zostanie przesłuchany przez komisję ds. pedofilii
Kościół
Homoseksualizm i "ideologia LGBT" obok pedofilii w "Nowennie o czystości kapłanów"