Można użyć przed zwrotem
Unijny Trybunał przyznał, że charakter towaru może uzasadniać zapieczętowanie jego opakowania ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, a otwarcie zapieczętowanego opakowania takiego towaru pozbawia go gwarancji w zakresie ochrony zdrowia lub higieny.
- Po otwarciu przez konsumenta zapieczętowanego opakowania, a zatem po pozbawieniu towaru gwarancji w zakresie ochrony zdrowia lub higieny, istnieje ryzyko, że towar ten może nie zostać już ponownie użyty przez osobę trzecią, a w związku z tym nie będzie już mógł być ponownie sprzedany - stwierdził TSUE.
Nie dotyczy to jednak materaca takiego, jaki był przedmiotem sporu w tej sprawie.
- Taki materac, nawet potencjalnie używany, nie jest definitywnie niezdatny do ponownego użycia przez inną osobę lub do ponownej sprzedaży. Wystarczy przypomnieć chociażby, że jeden i ten sam materac służy kolejnym klientom hotelu, że istnieje rynek sprzedaży używanych materacy i że materace, które zostały użyte, mogą zostać dogłębnie wyczyszczone - argumentował TSUE.
Materac jak bluzka
Poza tym, w świetle prawa do odstąpienia od umowy, materac może zostać zrównany z odzieżą, czyli kategorią, w przypadku której dyrektywa wyraźnie przewiduje możliwość odesłania po przymiarce - stwierdził unijny Trybunał w uzasadnieniu wyroku.
- Takie zrównanie tych dwóch kategorii towarów jest możliwe, ponieważ nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu tych towarów z ciałem człowieka można domniemywać, że przedsiębiorca jest w stanie sprawić, że dzięki czyszczeniu lub dezynfekcji towary te będą nadawać się do ponownego użycia przez osobę trzecią, a co za tym idzie – do ponownej sprzedaży, bez uszczerbku dla wymogów w zakresie ochrony zdrowia lub higieny - wskazał TSUE.