Reklama
Rozwiń

Onet: Prezydent i premier z sankcjami od USA. MSZ zaprzecza

Do czasu przyjęcia zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej prezydent Donald Trump ani wiceprezydent Mike Pence nie będą się spotykać z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawiecki. O szczególnych sankcjach wobec polskich władz informuje Onet.pl. - Ktoś próbuje mącić wodę - zaprzeczył Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.

Aktualizacja: 06.03.2018 09:44 Publikacja: 06.03.2018 06:46

Onet: Prezydent i premier z sankcjami od USA. MSZ zaprzecza

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

"Dziennikarze Onetu zdobyli dokumenty, pokazujące potężny kryzys w relacjach polskiego rządu z Amerykanami, wywołany przyjęciem ustawy o IPN. Choć rząd oficjalnie robi dobrą minę do złej gry, to lektura owych dokumentów pokazuje jasno: w ciągu ostatniego ćwierćwiecza relacje z USA nie były tak napięte" - czytamy w Onecie.

Portal powołuje się m.in. na notatkę po spotkaniu polskich dyplomatów z Wessem Mitchellem, jednym z bliskich współpracowników sekretarza stanu USA Rexa Tillersona. Miał on zapowiedzieć, że USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu, a w Kongresie narastają nastroje antypolskie. Mitchell miał też przestrzegać, że jeżeli polski rząd nie ustąpi ws. ustawy o IPN, to może dojść do blokady finansowania współpracy wojskowej.

Według Onetu z misją naprawiania stosunków udał się do USA wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski, wysłany przez premiera. Spotkał się m.in. z Mitchellem.

Wiceszef dyplomacji: Ktoś próbuje mącić wodę

- Prawdy w tym artykule jest tyle, że ambasada nasza w USA spotyka się z dyplomatami amerykańskimi, że pisze do Warszawy, wysyła do Warszawy notatki - mówił we wtorek rano w TVN24 wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki, dodając, że w najbliższym czasie nie było żadnych zaplanowanych spotkań Trumpa i Pence'a z polskimi władzami.

- Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju. Strona USA wyrażała zaniepokojenie, pytania o ustawę o IPN jeszcze na etapie projektu. Ma nadal swoje wątpliwości, jesteśmy w kontakcie z dyplomatami amerykańskimi. Nie ma w tych kontaktach języka ultimatów - ocenił Cichocki.

Minister zaprzeczył, by Marek Magierowski udał się do USA z "misją ratunkową". - To, że się odbyła wizyta, że kolega minister Marek Magierowski miał bardzo intensywny grafik rozmów, pokazuje, że substancji jest dużo w naszych relacjach i że nikt nie używa "szlabanów", więc nie rozumiem zupełnie tych tez. Ktoś próbuje mącić wodę - mówił.

- Strona amerykańska faktycznie od początku, bardzo uczciwie sygnalizuje ten problem. On wynika z faktu, że w USA nie można penalizować jakichkolwiek wypowiedzi, a w Europie jest inaczej. W Europie zgodziliśmy się w gronie kilkunastu państw, że jeśli chodzi o niektóre szczególne kwestie, szczególne wartości, takie właśnie, jak prawda o Holokauście, to podważanie tej prawdy może być ścigane, karane nawet pozbawieniem wolności. Tak jest w 16 państwach europejskich, tak jest też w Izraelu - wyjaśniał Cichocki.

Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kraj
Podcast Pałac Prezydencki: "Prezydenta wybierze internet". Rozmowa z szefem sztabu Mentzena
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay