Skazani na handel obwoźny

W słabiej zaludnionych regionach rynek handlowy kurczy się dużo szybciej niż w aglomeracjach. Tam jedyną szansą na zakupy stają się sklepy na kółkach.

Aktualizacja: 07.11.2019 06:30 Publikacja: 06.11.2019 21:00

Skazani na handel obwoźny

Foto: Adobe Stock

Polski rynek handlowy kurczy się od lat, GUS podał właśnie, że w 2018 r. zamknięto ok. 15 tys. sklepów, a ich liczba wynosi wciąż niemal 340 tys. Jednak negatywny trend rozkłada się bardzo nierówno, i o ile w gęsto zaludnionych regionach raczej nie ma problemu ze zrobieniem przynajmniej spożywczych zakupów, o tyle są już w Polsce także takie, gdzie trzeba się z tym liczyć.

W skali kraju na jeden sklep przypada 113 osób, co oznacza wzrost o 5 osób w porównaniu do 2017 r. Jednak w warmińsko-mazurskim jedna placówka przypada już na 123 osoby, a w podkarpackim na 135. W zdecydowanej większości regionów nasycenie sklepami spadło. Co ciekawe, największy wzrost liczby osób na placówkę handlową widać w województwie pomorskim, uważanym jednak za region rozwijający się i dość zamożny.

Pozostało 88% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Handel
Polacy tracą wiarę w swój konsumencki wpływ na zrównoważony rozwój
Handel
Embargo na rosyjskie diamenty zaczyna działać. Konkurencja dołącza do planu G7
Handel
Chiny uderzają w USA nowymi restrykcjami. To odpowiedź na decyzję Białego Domu
Handel
Rosyjski biznes Carlsberga sprzedany. Wiele pytań wokół transakcji
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Handel
Chiny stawiają szlaban na eksport do Rosji. Handel wyhamowuje
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska