#RZECZoBIZNESIE: Leszek Balcerowicz: Czasy bonanzy w Polsce mogą się boleśnie skończyć

Polityków obiecujących dodatkowe miliardy prezentów z kieszeni ludzi lub kosztem długu prywatnego trzeba traktować jako oszustów - mówi Leszek Balcerowicz, ekonomista, wicepremier i minister finansów w 3 rządach, były prezes NBP, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 11.09.2018 16:57 Publikacja: 11.09.2018 16:04

#RZECZoBIZNESIE: Leszek Balcerowicz: Czasy bonanzy w Polsce mogą się boleśnie skończyć

Foto: tv.rp.pl

W Polsce mamy wysoki wzrost PKB? Jaka jest naprawdę sytuacja gospodarcza?

Wiele osób może mieć wrażenie, że mamy trwałą bonanzę. Jesteśmy w szczycie koniunktury. Powinniśmy mieć nadwyżkę w finansach publicznych, a mamy jeden z największych deficytów w całej UE. Jesteśmy w najgorszej piątce pod względem skali prognozowanego deficytu na przyszły rok. Przed nami są Węgry, Francja czy Rumunia. Jak bonanza zacznie się kończyć, to problemy przysłonięte przez dobrą koniunkturę zaczną wychodzić na jaw. Nawet przed PiS-em nie było pola do odpowiedzialnego wzrostu wydatków w finansach publicznych. A PiS zwiększył te wydatki o ok. 40 mld zł przez 500+ i obniżenie wieku emerytalnego. To jest polityka nieodpowiedzialności za stabilność finansów własnego kraju, bo bonanza nie trwa wiecznie. Ruchy w polityce wewnętrznej będą potęgowały skutki ewentualnych zewnętrznych negatywnych bodźców. Chodzi np. o upartyjnianie gospodarki poprzez rozszerzanie skali sektora państwowego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Gospodarka
Elon Musk chce teraz wejść z kontrolą do Rezerwy Federalnej
Gospodarka
Trzy lata wojny: Ukraińska gospodarka funkcjonuje zaskakująco dobrze
Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord