Świat bije rekordy zadłużenia

Łączne zadłużenie na świecie wzrośnie w najbliższych miesiącach do absolutnego rekordu 257 bln dolarów - stwierdził waszyngtoński Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) i dodał, że nie dostrzega oznak jego zmniejszania

Publikacja: 14.01.2020 16:23

Świat bije rekordy zadłużenia

Foto: Bloomberg

Łączna suma jest 3,2 razy większa od rocznej produkcji gospodarczej na świecie, statystycznie na każdego z 7,7 mld mieszkańców Ziemi przypada po ok.32 500 dolarów, ale to nie koniec złych wieści. Tylko po 9 miesiącach 2019 r. zadłużenie rządów, sektorów finansowego i niefinansowego oraz gospodarstw domowych zwiększyło się o ok.9 bln dolarów - pisze Reuter.

Na rynki rozwinięte przypada obecnie 180 bln albo 383 proc. ich łącznego PKB, natomiast na wschodzących rynkach doszło do jego podwojenia wobec 72 bln z 2010 r. na skutek wzrostu o 20 bln długów firm. "Oceniamy, że łączne zadłużenie na świecie, napędzane niskimi stopami procentowymi i łagodnymi warunkami finansowymi przekroczy w I kwartale 2020 r. 257 bln dolarów" - stwierdził IIF i dodał, że dług sektora niefinansowego zbliża się do 200 bln.

Zadłużenie rządów przekroczy 70 bln. Chiny zbliżają się szybko do 310 proc. PKB, jednego z najwyższych poziomów po spowolnieniu w 2017-18 r., gdy rząd przystąpił do oddłużenia, ale firmy zaczęły znów szybko zadłużać się. Od 2009 r. dług rządu rósł najszybciej, zadłużenie gospodarstw domowych i generalny dług władz stanowi obecnie rekordowe 55 proc. PKB.

Zjawisko to występuje na całym świecie. Zadłużenie gospodarstw domowych względem PKB stało się rekordowe w Belgii, Finlandii, Francji, Libanie, Nowej Zelandii, Nigerii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii. Dług firm niefinansowych wobec PKB osiągnął szczyt w wanadzie, Francji, Singapurze, Szwecji, Szwajcarii i USA, a rządów - w Australii i w Stanach.

Drugą potencjalnie ryzykowną tendencją jest wzrost na wschodzących rynkach długu w walutach wymienialnych o 4 bln dolarów dekadę temu do 8,3 bln w III kwartale 2019, trudniejszego do spłaty w razie kryzysu w miejscowej walucie.

Dane IIF pochodzą z Banku Rozliczeń Międzynarodowych i MFW, niektóre sam wyliczył.

Gospodarka
Wiceminister MSZ Finlandii: Jako sąsiad Rosji wiemy, że lepiej być gotowym
Gospodarka
W jakim stanie jest gospodarka Rosji? Złym, gorszym, coraz gorszym
Gospodarka
Czy polska prezydencja obudzi gospodarkę Europy
Gospodarka
Ekonomiści o prognozach i wyzwaniach dla polskiej gospodarki. „Czasu już nie ma”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gospodarka
Kim Dzong Un zarabia miliardy dolarów na wojnie Putina. Rosja płaci nie tylko walutą
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku