Zgodnie z ogłoszeniem o konkursie oraz jego regulaminem nabór aplikacji zostanie przeprowadzony w terminie 1 września – 30 listopada. W tym okresie propozycje na organizację i przeprowadzenie szkoleń mogą przedstawiać organizacje pozarządowe lub partnerzy społeczni. Ponadto projekty mogą być realizowany w partnerstwie. A co więcej, zawiązanie partnerstwa - przy zachowaniu warunków określonych w kryterium premiującym - umożliwia zdobycie dodatkowych punktów w ramach oceny merytorycznej wniosku. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie zawiera regulamin konkursu.
Udział w tym konkursie daje szansę zdobycia dofinansowania na podnoszenie kompetencji eksperckich przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz partnerów społecznych w zakresie niezbędnym do prawidłowego udziału w procesie stanowienia prawa (np. w ramach konsultacji społecznych i zgłaszania uwag na etapie propozycji przepisów lub ich projektów), w szczególności z zakresu prawa gospodarczego, ekonomii z elementami polityki przemysłowej, prawa pracy, ekonomii przedsiębiorstwa, analizy finansowej.
Co istotne, zasady, na jakich opiera się działanie 2.16, przewidują 100 procentowe pokrycie kosztów kwalifikowanych projektu. Tym samym od przyszłych beneficjentów nie jest wymagany wkład własny. Na sfinansowanie przedsięwzięć, które w największym stopniu wpiszą się w kryteria wyboru projektów, czyli będą jak najbardziej przyczyniać się do realizacji założonych celów programu „WER" zarezerwowano 15 mln zł.
Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Szczegółowe informacje o konkursie, w tym wspomniany regulamin naboru aplikacji, wytyczne, kryteria wyboru projektów zostały opublikowane na stronie poświęconej funduszom unijnym (www.funduszeeuropejskie.gov.pl).