Aktualizacja: 31.12.2019 13:07 Publikacja: 30.12.2019 21:00
Władimir Putin rozpoczął serię ataków na Polskę podczas dorocznej konferencji prasowej 19 grudnia
Foto: AFP
Najpierw były zarzuty udziału Polski w rozbiorze Czechosłowacji w 1938 r. na dorocznej konferencji prezydenta Rosji 19 grudnia. Potem w wieczór wigilijny w czasie spotkania w Ministerstwie Obrony atak na ambasadora RP w Berlinie w latach 30. ubiegłego wieku, Józefa Lipskiego, którego Władimir Putin nazwał „swołoczą i antysemicką świnią”. I dwie godziny później równie mocna szarża na Polskę na przyjęciu w parlamencie, po którym przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin zażądał od Polski przeprosin. I następnego dnia jeszcze jeden atak na zebraniu z przedsiębiorcami, na którym Putin starał się podeprzeć swoje tezy zaskakująco dużą liczbą danych. Wreszcie zapowiedź artykułu, który rosyjski przywódca chce opublikować w jednej z głównych gazet kraju.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 dla Radia ZET, pierwsze miejsce w nowym sondażu partyjnym – z wynikiem 32 proc. – zajmuje Koalicja Obywatelska. Na miejscu drugim znalazło się zaś Prawo i Sprawiedliwość, które liczyć może na 29 proc. głosów.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Kampania prezydencka nabiera tempa, a kandydaci i kandydatki coraz intensywniej zabiegają o głosy wyborców. W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Anną Górską, szefową sztabu Magdaleny Biejat. Jakie są kluczowe założenia kampanii kandydatki Nowej Lewicy?
W USA mieszka nielegalnie nawet 30 tys. Polaków – szacuje MSZ. Rodacy w kraju są podzieleni, czy powinni być deportowani.
Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.
Rozliczenie z przeszłością jest - zdaniem ankietowanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - warunkiem niezbędnym do rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej o Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
Zgodnie z rozkazem głównodowodzącego ukraińskiej armii gen. Ołeksandra Syrskiego z 11 stycznia ok. 50 tys. ukraińskich żołnierzy ze wszystkich rodzajów wojsk jest przesuwanych do wojsk lądowych, co ma umożliwić uzupełnienie braków kadrowych w brygadach biorących udział w walkach - podaje „Ukraińska Prawda”.
W mętnej wodzie rosyjskiego biznesu kobieta-miliarderka to rzadki okaz. Tatiana Kim swój pomysł na sklep internetowy przekształciła w wart ponad 10 mld dol. biznes. W noworocznym prezencie kupiła sobie najwyższy budynek Moskwy.
Siergiej Mironow, lider partii Sprawiedliwa Rosja, proponuje nadanie rosyjskich nazw geograficznych miejscom w Arktyce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
Dwaj politycy, którzy przed kilkunastu laty zasiadali w ławach przy Wiejskiej, udali się z misją obserwacyjną na Białoruś i odbyli tournée po reżimowych mediach. – To wypada poza skalę moralnych ocen – ocenia ekspert od Białorusi.
W Waszyngtonie mówią o potrzebie przeprowadzenia wyborów w Ukrainie jeszcze w tym roku. Bez gwarancji bezpieczeństwa Zachodu ukraiński przywódca nie miałby szans na reelekcję w takich wyborach. Ma z kim przegrać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas