Największe niemieckie instytuty badania koniunktury przewidują, że spadek PKB w II kwartale będzie dwukrotnie większy niż po kryzysie finansowym w 2009 r. i wyniesie 9,8 proc. Ich zdaniem, w I kwartale spadek wynikający z działań ograniczających rozchodzenie się koronawirusa wyniósł 1,9 proc. W całym roku przewidują zmniejszenie PKB o 4,2 proc., a w 2021 r wzrost o 5,8 proc. — podał Reuters za swymi informatorami.
Gospodarka Francji zmalała w I kwartale o 6 proc., bo działania przeciwko wirusowi doprowadziły do zamknięcia wielu sektorów — stwierdził bank centralny. To oznacza, że gospodarka zmalała w rytmie kwartalnym do najniższego poziomu od II wojny światowej. W II kwartale 1968, gdy doszło do gwałtownych demonstracji, spadek ten wyniósł 5,3 proc.
Z ankiety Banque de France przeprowadzonej w dniach 27 marca — 3 kwietnia wśród 8500 firm wynika, że wykorzystanie ich mocy produkcyjnych zmalało średnio o 56 proc. w marcu z 78 proc. w lutym, a w sektorze samochodowym o 41 proc. Szefowie firm mówili, że stracili w marcu średnio po 5 dni roboczych, firmy usługowe po 6 dni, a przemysł i gastronomia po 14 dni.
Urząd statystyczny INSEE ocenia, że działalność gospodarcza zmalała o 36 proc., pod koniec kwietnia opublikuje wstępne oszacowanie PKB w I kwartale. „Będzie on mocno ujemny i niewątpliwie jeszcze bardziej w II kwartale, zależnie od tego jak długo potrwa ograniczenie przemieszczania się i kiedy się skończy” — stwierdził INSEE.
Brytyjski Instytut Badań Gospodarczo-Społecznych NIESR przewiduje, że PKB W. Brytanii może zmaleć w II kwartale o 15-25 proc. po spadku o 5 proc. w pierwszych 3 miesiącach roku, o ile będą nadal obowiązywać ograniczenia z powodu koronawirusa.