Pandemia mocno zaszkodzi największym krajom w Europie

Niemieckie instytuty badania koniunktury zakładają gigantyczny spadek PKB w II kwartale, Banque de France mówi o minus 6 proc. w I kwartale, INSEE przewiduje spadek działalności o 36 proc., a brytyjski NIERT zapowiada skurczenie się PKB w II kwartale o 15-25 proc. Wszystko przez wirusa.

Aktualizacja: 10.04.2020 19:07 Publikacja: 10.04.2020 19:01

Pandemia mocno zaszkodzi największym krajom w Europie

Foto: Bloomberg

Największe niemieckie instytuty badania koniunktury przewidują, że spadek PKB w II kwartale będzie dwukrotnie większy niż po kryzysie finansowym w 2009 r. i wyniesie 9,8 proc. Ich zdaniem, w I kwartale spadek wynikający z działań ograniczających rozchodzenie się koronawirusa wyniósł 1,9 proc. W całym roku przewidują zmniejszenie PKB o 4,2 proc., a w 2021 r wzrost o 5,8 proc. — podał Reuters za swymi informatorami.

Gospodarka Francji zmalała w I kwartale o 6 proc., bo działania przeciwko wirusowi doprowadziły do zamknięcia wielu sektorów — stwierdził bank centralny. To oznacza, że gospodarka zmalała w rytmie kwartalnym do najniższego poziomu od II wojny światowej. W II kwartale 1968, gdy doszło do gwałtownych demonstracji, spadek ten wyniósł 5,3 proc.

Z ankiety Banque de France przeprowadzonej w dniach 27 marca — 3 kwietnia wśród 8500 firm wynika, że wykorzystanie ich mocy produkcyjnych zmalało średnio o 56 proc. w marcu z 78 proc. w lutym, a w sektorze samochodowym o 41 proc. Szefowie firm mówili, że stracili w marcu średnio po 5 dni roboczych, firmy usługowe po 6 dni, a przemysł i gastronomia po 14 dni.

Urząd statystyczny INSEE ocenia, że działalność gospodarcza zmalała o 36 proc., pod koniec kwietnia opublikuje wstępne oszacowanie PKB w I kwartale. „Będzie on mocno ujemny i niewątpliwie jeszcze bardziej w II kwartale, zależnie od tego jak długo potrwa ograniczenie przemieszczania się i kiedy się skończy” — stwierdził INSEE.

Brytyjski Instytut Badań Gospodarczo-Społecznych NIESR przewiduje, że PKB W. Brytanii może zmaleć w II kwartale o 15-25 proc. po spadku o 5 proc. w pierwszych 3 miesiącach roku, o ile będą nadal obowiązywać ograniczenia z powodu koronawirusa.

- COVID-19 i i zamknięcie się świata wpędziły gospodarkę na nieznany teren, na którym możemy mieć do czynienia ze spadkiem PKB o rekordowej wielkości kwartalnej. Nie mniej jednak, szybkie i znaczące odrodzenie jest wyraźnie możliwe, jeśli rozchodzenie się wirusa zostanie szybko zatrzymane — stwierdził ekonomista Instytutu, Kemar Whyte.

Dane gospodarcze
Zły początek roku w Niemczech dla inwestorów i eksporterów
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dane gospodarcze
Produkcja przemysłowa rozczarowała. „Po wystrzale prawie nie został ślad"
Dane gospodarcze
Druga kadencja Donalda Trumpa jest nadal sporą zagadką dla inwestorów
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dane gospodarcze
Tak się obniża inflację w Rosji. Kreatywna statystyka Kremla
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego