Koronawirus. Zapalenie serca po szczepieniu na COVID? Ustalenia ekspertów z Izraela

Ministerstwo Zdrowia Izraela poinformowało, że niewielka liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego, głównie u młodych mężczyzn zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech w Izraelu, ma prawdopodobnie związek z ich szczepieniem.

Aktualizacja: 02.06.2021 10:27 Publikacja: 02.06.2021 05:32

Koronawirus. Zapalenie serca po szczepieniu na COVID? Ustalenia ekspertów z Izraela

Foto: PAP/EPA

arb

Z kolei Pfizer poinformował, że nie zaobserwował wyższej liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród zaszczepionych niż w całej populacji.

W Izraelu od grudnia 2020 roku do maja 2021 roku wykryto 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych na COVID-19 - podał resort zdrowia kraju przedstawiając wyniki zleconego w związku z pojawieniem się takich przypadków badania.

Większość z tych 275 osób spędziło nie więcej niż cztery dni w szpitalu, a 95 proc. przypadków zaklasyfikowano jako łagodne - czytamy w przedstawionym przez resort zdrowia Izraela raporcie opracowanym przez trzy zespoły ekspertów.

Badania wykazały, iż "prawdopodobnie jest związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizer/BioNTech), a pojawieniem się zapalenia mięśnia serca u mężczyzn w wieku 16-30 lat".

Według ustaleń taki skutek uboczny szczepienia częściej obserwowano u mężczyzn w wieku 16-19 lat niż w innych grupach wiekowych.

Pfizer w oświadczeniu podkreślił, że wie o przypadkach zapalenia mięśnia serca u zaszczepionych w Izraelu, ale dodał, że nie wykazano związku przyczynowego pomiędzy szczepieniem a wystąpieniem zapalenia mięśnia serca.

W ubiegłym miesiącu badania związku między użyciem szczepionek opartych o technologię mRNA a występowaniem zapalenia mięśnia serca zleciły też amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Izrael wciąż nie podjął decyzji ws. rozpoczęcia szczepień 12-15 latków z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech (takie szczepienia prowadzone są już w USA, mają rozpocząć się również w Polsce).

Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"
Leki i terapie
KE przyjęła Akt o Lekach Krytycznych. Co z pieniędzmi na produkcję API w UE?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Leki i terapie
Szef GIF: „Polska staje się miejscem wypływu leków opioidowych do innych krajów”
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?