Aktualizacja: 02.04.2020 18:35 Publikacja: 02.04.2020 18:35
Foto: materiały prasowe
Biura sprzedaży deweloperów zamknięte, pośrednicy na przymusowych wakacjach, ale budowy osiedli i biur nie stanęły. Wirus nie zaraził branży budowlanej?
Niektóre inwestycje są spowolnione lub wstrzymywane. W wielu branżach współpracujących z budownictwem aktywność gospodarcza przebiega w miarę normalnie, ale nie mamy pewności, czy to nie dzięki sile inercji i zmagazynowanym zasobom materiałów. Dziś buduje głównie ten, kto zawczasu skomercjalizował obiekt na wcześniejszych etapach. Wirus zaraził procesy administracyjne.
Marka Ace of Space, nowa linia biznesowa Globalworth, rozpoczyna działalność w Polsce. Swoje pierwsze biuro operator otwiera w Krakowie. W planach kolejne miasta.
Deweloper zakłada wzrosty sprzedaży, ale już nie skokowe. Będzie zwiększać ofertę mieszkań z segmentu popularnego.
Urząd nie widzi podstaw do wszczynania postępowania w sprawie cen mieszkań i deweloperskich marż.
Olsztyńskie osiedle firmy Novdom powstanie w dwóch etapach. Pierwsi mieszkańcy dostaną klucze do mieszkań w drugim kwartale 2027 roku.
Notowany na Catalyst deweloper, spółka Ghelamco, zawarł umowę sprzedaży mającego prawie 59 tys. mkw. powierzchni do najmu biurowca Warsaw UNIT przy rondzie Daszyńskiego. Nabywcą jest szwedzka spółka Eastnine AB. To największa transakcja na rynku biurowym w Europie.
Deweloper zakłada wzrosty sprzedaży, ale już nie skokowe. Będzie zwiększać ofertę mieszkań z segmentu popularnego.
Na osiedlu przy ul. Studziennej w Białymstoku spółka Rutkowski Development zaoferuje niemal 140 mieszkań.
Wynajem biur i galerii handlowych dostarcza stabilnych wyników, niemniej grupa GTC buduje kolejną nogę, stawiając na PRS w Niemczech.
Nie jestem za odgórnym regulowaniem marż deweloperów. Ale UOKiK powinien sprawdzić, czy prawa klientów i zasady konkurencji są dochowane – stwierdziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
W ciągu trzech kwartałów zmniejszyła się liczba przekazanych mieszkań i mocno w dół poszła marża. Zysk grupy Marvipol zrobił inny segment.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Kupujący mieszkania mają przewagę. Transakcje z obniżkami cen o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych nikogo nie dziwią. Co dalej z mieszkaniówką?
Jest kilka przesłanek uprawniających konsumentów do odzyskania pieniędzy w razie kłopotów z deweloperem. W ciągu prawie 2,5 roku działania DFG były cztery przypadki wypłat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas