Aktualizacja: 06.02.2020 13:54 Publikacja: 06.02.2020 12:01
Foto: AFP
Według indonezyjskiego ministerstwa turystyki epidemia koronawirusa w Chinach może przynieść potężne straty sektorowi turystycznemu Indonezji. W razie spełnienia najgorszego scenariusza, czyli całorocznych zakłóceń spowodowanych epidemią w Chinach, gospodarka Indonezji może stracić 4 mld dolarów we wpływach z turystyki.
- Mieliśmy w zeszłym roku 2 miliony gości z Chin z średnimi wydatkami 1,4 tys. dolarów. Wraz z negatywnym trendem wśród turystów z innych krajów straty będą poważniejsze, stracimy 4 mld dolarów – mówił, cytowany przez Reuters, Wishnutama Kusubandio, minister turystyki.
Z roku na rok Polacy przeznaczają coraz większe kwoty na świąteczne przygotowania – w 2023 roku średni budżet świąteczny wyniósł już 1490 zł. W tym szczególnym okresie dodatkowe wsparcie od pracodawcy staje się szczególnie cenne – większość pracowników przyznaje, że dodatek jest mile widziany. Ale czy gotówka to najlepszy sposób, by podziękować za cały rok pracy? Okazuje się, że są rozwiązania, które nie tylko wspierają domowy budżet, ale też wnoszą do świąt coś więcej: odrobinę wyjątkowości i przyjemności, którą pracownicy wybiorą sami.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Czołgi K2, armatohaubice K9, samoloty FA-50 i artyleria rakietowa K239 Chunmoo. Taki sprzęt zakontraktowaliśmy w Korei i polski podatnik wyda na te zakupy ok. 70 mld zł. Ale mimo turbulencji politycznych na półwyspie koreańskim dostawy mają być niezagrożone.
Indie radykalnie zmniejszyły import rosyjskiej broni. Nie będzie nowych kontraktów i planowanych wspólnych inwestycji zbrojeniowych. Pozostały jedynie dostawy w ramach starych kontraktów i konserwacja już używanego sprzętu. Delhi wybrało broń z USA.
Jest środa, 4 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Polska nie jest już krajem taniej siły roboczej, ale jesteśmy w stanie nadal podnosić produktywność – mówi Adam Cich, wiceprezes Grupy Electrolux.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Chińskie firmy powinny zachować ostrożność przy zakupie amerykańskich chipów, ponieważ „nie są już bezpieczne" i zamiast tego wybierać produkty krajowe – poinformowały lokalne stowarzyszenia branżowe. To odpowiedź na ograniczenia nałożone przez Waszyngton na chińskich producentów.
Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.
Chiny ogłosiły, że wprowadzają zakaz eksportu do USA produktów związanych z galem, germanem i antymonem, mających potencjalne zastosowania wojskowe. Decyzja została podjęta dzień po nowych restrykcjach Białego Domu nałożonych na chiński sektor półprzewodników.
W listopadzie w południowo-zachodniej prowincji Demokratycznej Republiki Konga, Kwango, pojawiła się tajemnicza choroba - podaje Reuters, powołując się na lokalne władze.
Kontrolowana przez Republikanów podkomisja Kongresu USA ds. pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 poparła tezę o wycieku wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhanie. Miało do tego dojść w wyniku nieostrożności pracujących tam chińskich naukowców.
Europejscy producenci autobusów tracą lokalny rynek, odwołują się także do kapitałowej pomocy z Chin.
Od 1 grudnia w Chinach obowiązuje rozszerzona lista towarów podwójnego zastosowania podlegających kontroli eksportu. Trudne stało się też sprowadzanie towarów do Rosji przez państwa trzecie: chińskie kontrole eksportu obejmują wszystkie dostawy za granicę.
Po propozycji premiera Donalda Tuska, mówiącego o wspólnym, z krajami nordyckimi i bałtyckimi, patrolowaniu Morza Bałtyckiego, pojawia się uzasadnione pytanie o to, czy polska Marynarka Wojenna jest dziś w ogóle zdolna do zapobiegania przypadkom chińskiego „piractwa” morskiego oraz zagrożeniom ze strony Rosji. Innymi słowy, czy Polska może cokolwiek do takiego programu wnieść.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas