Zgoda Komisji Nadzoru Finansowego jest kluczowym elementem formalnych akceptacji dla transakcji, która ma być sfinalizowana w IV kwartale. BZ WBK za wydzieloną część Deutsche Banku Polska zapłaci 1,29 mld zł. - Dzięki połączeniu modeli biznesowych oraz kompetencji wzmocnimy istotne dla nas obszary biznesu, zbudujemy rynkowe przewagi, efektywnie wykorzystamy zewnętrzne kanały dystrybucji. Bank Zachodni WBK umocni w ten sposób swoją pozycję trzeciej największej instytucji finansowej w Polsce oraz osiągnie pozycję wiodącego banku w obsłudze private banking w Polsce – mówi Gerry Byrne, przewodniczący rady nadzorczej BZ WBK.
„Dwa" przejęcia jednocześnie
Planowana transakcja zostanie przeprowadzona jako tzw. sukcesja uniwersalna, co oznacza, że BZ WBK wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wydzielonej części Deutsche Bank Polska z chwilą rejestracji podziału tego banku przez sąd rejestrowy. Włączenie operacyjne, czyli przeniesienie produktów klientów zaplanowane jest równocześnie z rejestracją zmian w KRS.
- Jako pierwsi na polskim rynku przeprowadzamy transakcję, w której włączenie prawne odbywa się równocześnie z operacyjnym. Wymaga to dużego zaangażowania obu zespołów, ale o takim podejściu zdecydowaliśmy z myślą o klientach, aby od razu mieli do dyspozycji docelowe rozwiązania i pełną obsługę. Chcemy, aby byli pozytywnie zaskoczeni naszą ofertą – dodaje Michał Gajewski, prezes BZ WBK. Bank przygotowując się do przejęcia rozpoczął program Wealth Management, który zakłada wypracowanie nowej strategii i modelu biznesowego dla segmentu private banking.
- Kluczowym aspektem dla obu instytucji jest takie przygotowanie procesu, aby przebiegał on sprawnie, szybko i miał jak najmniejszy wpływ na klientów – dodaje Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Banku Polska. - Przez ostatnie lata tworzyliśmy dla naszych wymagających klientów indywidualnych i firmowych model doradczy, oparty o wzajemne relacje, a także rozwój oferty specjalistycznych produktów, m.in. w zakresie inwestycji i finansowania. Wierzymy, że po przejściu do Grupy Santander klienci będą mogli nadal korzystać z szerokiej oferty produktowej, dodatkowo zyskując wielokanałowy dostęp do swoich usług - zaznacza.
Co się zmieni dla klientów Deutsche Banku?
Bank informuje, że nie zmienią się numery rachunków, PINy do kart oraz oprocentowanie zawartych lokat i kredytów. Po migracji danych klienci będą mogli korzystać z systemów bankowości elektronicznej BZ WBK. Walutowe kredyty zabezpieczone hipotecznie pozostaną w Deutsche Banku Polska, bezpłatna spłata będzie możliwa z rachunków przeniesionych do BZWBK.