Duda: są propozycje zawieszenia spłaty kredytów do 6 miesięcy

Do poniedziałku mają być gotowe rozwiązania pomagające klientom indywidualnym i firmom spłacającym kredyty. Banki im pomogą, w zamian dostaną regulacje ułatwiające im te działania.

Aktualizacja: 12.03.2020 13:05 Publikacja: 12.03.2020 12:10

Duda: są propozycje zawieszenia spłaty kredytów do 6 miesięcy

Foto: Kancelaria Prezydenta

Po godz. 12:30 zakończyło się spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy przedstawicieli banków, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego i Ministerstwa Finansów. Dyskutowano o wspomnianym wczoraj przez prezydenta Dudę pomyśle wsparcia kredytobiorców w czasie epidemii koronawirusa.

- Dyskutowaliśmy o sytuacji w sektorze bankowym, ale przede wszystkim o tym jak banki mogą pomóc swoim klientom i zabezpieczyć dodatkowo ich interesy. Najważniejsze jest to, że widzę dobrą wolę prezesów banków - mówi prezydent Andrzej Duda.

- Przede wszystkim chodzi o kredytobiorców, zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa, mowa o kredytach mieszkaniowych, także tych walutowych. Trzeba stworzyć takie warunki, aby można było zawiesić spłatę kredytu na kilka miesięcy. Aby każdy, kto ma trudności, jest w potrzebie, mógł zwrócić się do banku o zawieszenie. To powinno odbywać się dostępnej każdemu, łatwej formie, aby można ją było załatwić zdalnie, np. przez internet, bez wychodzenia do banku i składania wielu dokumentów - mówi prezydent. Z jego słów wynika, że okres zawieszenia spłat może wynosić trzy-sześć miesięcy.

- Formuła zostanie wypracowana pod auspicjami Związku Banków Polskich. Poprosiłem, aby została wypracowana do poniedziałku, aby jak najszybciej banki mogły do niej przystąpić i klienci mogli z niej korzystać. Widzę dużą wolę sektora bankowego, aby pomóc klientom, aby bez poważnych konsekwencji odroczyć spłatę kredytów i zmniejszyć niepewność dotyczącą finansów. Banki są spokojne o sytuację na rynku, ich kondycja jest stabilna - dodaje prezydent Duda. Wyjaśnia, że zawieszenie spłat będzie oznaczać, że osoby takie będą dłużej spłacały kredyty, bo raty te zostaną doliczone na koniec kredytu. - Ale przynajmniej przez okres niepokoju związanego z koronawirusem nie będzie obaw o sprawy finansowe - zaznaczył.

- Pomysł prezydenta polega na tym, że banki robią ponadstandardowy gest, a władze i nadzorcy dokonują pewnych zmian regulacji, pozwalających bankom łatwiej oddychać, znosić ciężar. Konkretne propozycje i ich parametryzacja powinny być do poniedziałku zakończone. Wszyscy wypowiadali się zgodnie i w jednym duchu - dodaje Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. W dzisiejszym wydaniu pisaliśmy, że banki oczekują poluzowania niektórych parametrów regulacyjnych w zakresie kapitałowym, fiskalnym czy sposobu klasyfikacji kredytów nieregularnych.

Zdaniem Glapińskiego sytuacja gospodarcza w Polsce się pogorszy, ale nie będzie katastrofalna. - Według naszych prognoz obniży się tempo wzrostu gospodarki, ale nie dojdzie do recesji jak w niektórych krajach. System bankowy jest stabilny, należy do najlepszych w Europie. Banki są bardzo dobrze wyposażone w kapitał, ale nastąpi pogorszenie sytuacji finansowej, bo trzeba będzie pomagać przedsiębiorcom, którzy mogą napotkać na problemy z pracownikami będącymi np. w kwarantannie. NBP użyje wszystkich możliwości jakimi dysponuje, aby zapewnić stabilność systemu - dodaje Glapiński.

- Cieszę się, że rozwiązanie będzie wypracowane w porozumieniu społecznym, którego inicjatorem było środowisko bankowe i jest ona dobrowolna. Z punktu widzenia KNF to dobry moment aby uwzględnić element odpowiedzialności społecznej w zarządzaniu sektorem finansowym. Polskie banki mogą temu sprostać, są stabilne, dokapitalizowane, zaawansowane technologicznie. Także pod względem kompetencji jest przygotowany do wprowadzenia pakietu pomocy. Instytucje państwowe będą w tych pracach uczestniczyć i pomagać w wypracowaniu odpowiedniego rozwiązania - dodał Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych