Rzecznik praw zwierząt powołany

Polskie Towarzystwo Etyczne, zainspirowane debatą podjętą przez Klub Gaja, postanowiło powołać funkcję Rzeczniczki do spraw ochrony zwierząt, co stanowi swoisty przełom - dotychczas nie było w Polsce takiego stanowiska. Funkcja Rzeczniczki powierzona została adw. Karolinie Kuszlewicz, specjalizującej się w prawnej ochronie zwierząt - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Publikacja: 12.09.2018 16:11

Rzecznik praw zwierząt powołany

Foto: Adobe Stock

Potrzeba powołania takiej osoby zaproponowana została przez Klub Gaja, który na początku 2018 r. zainicjował kilkumiesięczną debatę w Polskim Towarzystwie Etycznym na temat przyszłych wspólnych działań na rzecz zwierząt. W oparciu o wyniki tej debaty, w której uczestniczyli naukowcy, prawnicy i działacze społeczni, Klub Gaja i PTE doszły do przekonania, że istnieje konieczność połączenia wiedzy naukowej z doświadczeniami organizacji pozarządowej, działającej od 30 lat na rzecz zwierząt, z profesjonalną wiedzą prawną, reprezentowaną przez mec. Kuszlewicz.

Czytaj także: Żywe karpie mogą zniknąć z handlu - projekt ustawy o ochronie zwierząt

X

Adw. Karolina Kuszlewicz na co dzień zajmuje się sprawami związanymi z ochroną zwierząt przed niehumanitarnym traktowaniem. Znana jest m.in. z niezłomnego walczenia przed sądami o ochronę karpi, sprzedawanych bez wody. W jednej z tego typu spraw, w grudniu 2016 r. Sąd Najwyższy wydał pierwszy w historii wyrok w sprawie ochrony tych ryb. Za swoją pracę na rzecz zwierząt mec. Kuszlewicz została w listopadzie 2017 r. uznana numerem jeden w rankingu Rising Stars - Prawnicy Liderzy Jutra. Autorka bloga „W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata", w ramach którego prowadzi działalność edukacyjną, upowszechniając prawo na rzecz zwierząt.

Powołanie funkcji rzecznikowskiej ma na celu wyraźne, trwałe oraz oparte na wiedzy naukowej, etyce i prawie, reprezentowanie interesów zwierząt w Polsce. Powyższy cel będzie realizowany poprzez upowszechnianie w debacie publicznej wartości szacunku i troski wobec zwierząt, ich prawa do życia, prawa do wolności od cierpienia i do zaspokajania gatunkowych potrzeb, a także podnoszenie świadomości prawnej w zakresie ochrony zwierząt. Bardzo ważnym elementem działalności Rzeczniczki będzie również edukacja prozwierzęca i udział w kampaniach społecznych.

Jak twierdzi zastępczyni przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Etycznego – dr hab. prof. UP Dorota Probucka – „W naszej kulturze określamy zwierzęta jako ludzką własność i zrównujemy je z innymi materialnymi obiektami posiadanymi przez człowieka. System prawny jest oparty na błędnym przekonaniu, że właściciele niewolników zwierzęcych będą zawsze działać na rzecz maksymalnej ochrony swojej własności, jaką stanowią zwierzęta. Niestety, w systemie niewolniczym prawo przeważnie strzeże ekonomicznych korzyści właścicieli. Interesy niewolników oraz interesy właścicieli wykluczają się i nie istnieje między nimi zbieżność. A zatem tak długo, jak będzie istniało zjawisko zniewolenia zwierząt, tak długo cierpienie oraz śmierć zwierząt będą zawsze usprawiedliwione, a także interpretowane jako uboczny, nieunikniony efekt realizacji ludzkich interesów".

Powstałe w 2010 r. Polskie Towarzystwo Etyczne zrzesza wybitnych przedstawicieli świata nauki - zarówno humanistów, jak i przyrodoznawców - m. in. w celach inicjowania oraz upowszechniania publicznej dyskusji wokół bieżących dylematów moralnych. Biorąc pod uwagę niewyobrażalny ogrom okrucieństwa związanego myślistwem rekreacyjnym, przemysłową hodowlą zwierząt czy rytualnym ubojem zwierząt w Polsce, do aktualnych dylematów moralnych niewątpliwie należy problem troski o zwierzęta oraz środowisko naturalne. Akademickie autorytety, reprezentujące Polskie Towarzystwo Etyczne, wielokrotnie wypowiadają swoją merytoryczną opinię w tych kwestiach, zwracając się na forum publicznym m. in. do Prezesa Rady Ministrów RP, Marszałka Sejmu RP, Posłów RP czy Prokuratora Generalnego RP.

Prawo w Polsce
Kolejne ograniczenia dla palaczy w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zawody prawnicze
Drugi dzień egzaminów zawodowych. Zachowek u radców, umowa przyrzeczona u adwokatów
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Łóżka, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?