Czy witamina C zwalcza raka? Odpowiedź polskich naukowców

Wielu chorych wierzy w doniesienia, że duże dawki witaminy C pomagają zwalczyć raka. Polscy naukowcy rozpoczęli badania, które mają wykazać, czy może być ona uzupełnieniem terapii przeciwnowotworowej chorych na m.in. raka prostaty czy białaczkę.

Aktualizacja: 06.07.2018 18:06 Publikacja: 06.07.2018 15:35

Czy witamina C zwalcza raka? Odpowiedź polskich naukowców

Foto: AdobeStock

Prowadzone  w Katedrze Biochemii Collegium Medicum UMK badania mają być odpowiedzią na kontrowersje dotyczące przeciwnowotworowego działania dużych dawek witaminy C, a także na oczekiwania pacjentów, którzy potrzebują wiarygodnych informacji na ten temat.

– Dotychczasowe badania dotyczące suplementowania witaminą C chorych na nowotwory przyniosły kontrowersyjne wyniki i dotyczy to zarówno dożylnej formy podania, jak i suplementacji doustnej. Niektóre badania donoszą o znaczącym efekcie terapeutycznym, inne temu zaprzeczają. Pacjenci, bardzo często opierając się na doniesieniach mających niewiele wspólnego z nauką, leczą się dużymi dawkami witaminy C – powiedział prof. Ryszarda Oliński, który kieruje grupą badaczy.  Jego zdaniem praktycznie każdy pacjent cierpiący na nowotwór  interesuje się wszystkim, co mogłoby mu teoretycznie pomóc i oczekuje, że np. wlewy z witaminy C, bez stosowania klasycznych terapii, uleczą go. –  Lepiej więc takich pacjentów przygotować, dostarczając naukowych dowodów –  podkreślił prof. Oliński.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać