Stopa jest mechanizmem niezwykle precyzyjnym. Na tej małej powierzchni znajduje się jedna czwarta wszystkich kości człowieka. Wady w budowie stóp mogą powodować dolegliwości, których w pierwszej chwili w ogóle ze stopami nie wiążemy: bóle kręgosłupa, głowy, kolan, a nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Kształt stóp ma znaczenie, ponieważ wpływa na postawę ciała i może oznaczać większe predyspozycje do rozwoju niektórych wad. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, łatwiej możemy zapobiec rozwijaniu się nieprawidłowości, które będą negatywnie wpływać na wyższe partie narządu ruchu, np. na kręgosłup.
Stopa egipska
Uznawana jest za stopę idealną ze względu na charakterystyczny smukły wygląd. Ma najdłuższy pierwszy palec (paluch). Długość reszty palców jest proporcjonalnie mniejsza. Występuje u około 50 – 70 proc. populacji europejskiej. W przypadku stopy egipskiej najbardziej obciążone jest śródstopie i paluch.
– Uważa się, że stopa egipska jest czynnikiem predysponującym do występowania palucha koślawego, zwanego również popularnie haluksem. Dochodzi wówczas do zaburzenia biomechaniki chodu, w wyniku czego mogą pojawiać się dalsze schorzenia takie jak: powstawanie palców młotkowatych, bolesnych modzeli na podeszwowej części stopy, niestabilności stawu skokowego lub przykurczu ścięgna Achillesa – wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.
Stopa grecka
W starożytnej Grecji uważana była za oznakę inteligencji i arystokratycznego pochodzenia. Charakteryzuje się najdłuższym drugim palcem, natomiast palec III, IV i V proporcjonalnie maleją. Stopa grecka występuje dość rzadko, bo u 20 proc. populacji.